Aktualności

Kontunuacja Akcji „Bezpieczna droga do szkoły 2009”

Data publikacji 08.09.2009

Rozpoczął się drugi tydzień działań zaplanowanych pod szkołami. Jak co roku noszą nazwę: „Bezpieczna droga do szkoły 2009.” Akcja będzie trwała do końca tygodnia. Od wczesnych godzin rannych, policjanci są już obecni pod szkołami. Zanim rozlegnie się pierwszy dzwonek, czuwający nad bezpieczeństwem dzieci funkcjonariusze zdążą już sprawdzić okolice szkoły. Stróże prawa szczególną uwagę poświęcają przejściom dla pieszych oraz organizują spotkania z najmłodszymi dziećmi, w czasie których uczą....

Rozpoczął się drugi tydzień działań zaplanowanych pod szkołami. Jak co roku noszą nazwę: „Bezpieczna droga do szkoły 2009.” Akcja będzie trwała do końca tygodnia. Od wczesnych godzin rannych, policjanci są już obecni pod szkołami. Zanim rozlegnie się pierwszy dzwonek, czuwający nad bezpieczeństwem dzieci policjanci, zdążą już sprawdzić okolice szkoły. Stróże prawa szczególną uwagę poświęcają przejściom dla pieszych, zwracając uwagę zarówno kierowcom jak i pieszym którzy niejednokrotnie w pośpiechu popełniają jak to sami mówią „błahe” lecz jak często tragiczne w skutkach „grzeszki”. Najczęściej odnotowywanymi wykroczeniami są:

  • przebieganie przez jezdnię,

  • przechodzenie na druga stronę ulicy w miejscach do tego nieprzeznaczonych i często niebezpiecznych,

  • zbyt duża prędkość pojazdów poruszających się w rejonie przyszkolnym lub w pobliży przejścia dla pieszych,

  • nieprawidłowe parkowanie, które utrudnia przemieszczanie się pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, zarówno kierowcom jak i pieszym.

W czasie tego typu akcji, na przełomie ostatnich kilku lat, policjanci nie odnotowali w Mińsku Mazowieckim żadnej tragedii z udziałem dziecka idącego do szkoły. Aby zachować taki stan rzeczy i w tym roku, apelujemy aby wszyscy kierowcy zwrócili szczególną uwagę przy przejeżdżaniu w okolicach szkół. Kierowco pamiętaj że dzieci są tylko dziećmi i chwila nieuwagi, nadmierna prędkość, wymuszenie pierwszeństwa lub nieudzielenie go pieszemu na pasach może doprowadzić do tragedii i dużo kosztować Ciebie i innych!

Zauważmy, że kierowca odpowiada nie tylko za siebie, ale i za bezpieczeństwo innych osób w aucie i na drodze. W tym miejscu należy zwróć szczególną uwagę rodzicom którzy podwożąc swoje pociechy pod szkołę, zatrzymują samochód na przejściu dla pieszych, lub „wypuszczają” dziecko drzwiami od strony jezdni, zamiast dopilnować aby wyszło od strony chodnika, co stwarza duże zagrożenie i jest kardynalnym błędem wielu kierowców. Policjanci na razie tylko pouczają większość z winowajców ale ci którzy wykażą się szczególną beztroską i rażącym nierespektowaniem prawa nie mają co liczyć na taryfę ulgową.

Pamiętajmy ze piesi są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, co nie znaczy że są bez winy. Pieszy w konfrontacji z pojazdem ma znikome szanse na przeżycie. Już przy prędkości 50 km/godz. uderzenie samochodu w przechodnia z reguły powoduje jego śmierć. Dlatego też policjanci zajmujący się problematyką nieletnich, podczas patroli w rejonie przyszkolnym, na prośby dyrekcji i wychowawców najmłodszych klas, wielokrotnie organizują krótkie spotkania z maluchami. Są to pogadanki w rejonie przyszkolnym, przy przejściu dla pieszych, podczas których „na żywo” pokazują dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jednię. Poza tym, Policjanci z „nieletnich”, wpajają dzieciom elementarne zasady aby:

  • nie przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle, a na zielonym upewnić się, że pojazdy stanęły,

  • nie stać na jezdni, szczególnie na zakręcie i w miejscach słabo widocznych,

  • nie przechodzić przez jezdnię w niewyznaczonym do tego miejscu,

  • jeżeli brak jest chodnika, iść lewą stroną drogi,

  • nie wychodzić na ulicę zza budynków lub zaparkowanych samochodów bez wcześniejszego upewnienia się, czy to bezpieczne,

  • nie spacerować po ścieżkach rowerowych, parkingach i nie mijać samochodów z bliska,

  • nie wycofywać się z przejścia, jeśli już zaczęliśmy przechodzić,

  • w grupie iść gęsiego, zdjąć słuchawki przy przechodzeniu przez jezdnię .

 

Rodzice „maluchów” zachęcamy Was aby zainwestować dwa złote w odblask - to może uratować dziecku życie! - Kodeks drogowy w art. 43 mówi o obowiązku używania elementów odblaskowych przez dzieci w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

 RJ

A tak wyglądają niektóre z pogadanek pod szkołą:

Powrót na górę strony