Debaty Społeczne w Rudzie, Chrośli i Celinowie - „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie –możesz mieć na nie wpływ”
Kolejne dwie debaty społeczne w gminie Dębe Wielkie pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” zorganizowali komendanci Komisariatu Policji w Halinowie. Na debatach obecni byli sołtysi, dyrektorzy miejscowych szkół i mieszkańcy. Podczas spotkań komendanci przedstawili założenia nowego cyklu debat społecznych, zaprezentowali sylwetki dzielnicowych oraz realizowane przez nich zadania w ramach półrocznych planów zadań priorytetowych, program „Dzielnicowy bliżej nas”, a także zalety korzystania z narzędzi informatycznych „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Przedstawiono dokładnie zakres zadań z zakresu profilaktyki społecznej, które realizują dzielnicowi. Podczas spotkania omawiano zagrożenia oznaczane na mapie przez mieszkańców. Uczestnicy debat chętnie dzielili się z policjantami swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Podczas debaty w Rudzie złożono również postulaty o podjęcie działań mających poprawić bezpieczeństwo.
Komendant Komisariatu Policji w Halinowie komisarz Rafał Pałdyna wspólnie ze swoim zastępcą aspirantem sztabowym Zbigniewem Krasnymi oraz dzielnicowym młodszym aspirantem Piotrem Siatkowskim wzięli udział w dwóch debatach społecznych na ternie gminy Dębe Wielkie.
Pierwsza debata odbyła się z udziałem mieszkańców, dyrekcji miejscowej szkoły i sołtysów wsi Ruda i Chrośla, w budynku komunalnym w Rudzie należącym do Urzędu Gminy Dębe Wielkie, gdzie mieści się „Klub Seniora”, natomiast w drugiej uczestniczyli mieszkańcy i sołtys wsi Celinów w świetlicy wiejskiej w Celinowie. W debatach z policjantami wzięło udział łącznie prawie 30 osób.
Podczas każdej z tych debat jej uczestników zapoznano z narzędziem „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, programem „Dzielnicowy bliżej nas”, zadaniami realizowanymi przez dzielnicowych w ramach półrocznych planów zadań priorytetowych oraz aplikacją mobilną „Moja Komenda”.
Podczas debaty omówiono również zagrożenia, jakie dotychczas mieszkańcy oznaczali na mapie. Policjanci przedstawili też zakres tematyczny spotkań realizowanych przez dzielnicowego w ramach profilaktyki społecznej.
Policjanci przedstawili założenia akcji i programów prewencyjnych skierowanych do niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów, zwracając szczególną uwagę na obowiązkowe noszenie odblasków przez pieszych idących poboczem drogi po zmierzchu.
Komisarz Rafał Pałdyna zachęcał mieszkańców do udziału w akcji „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj bezpłatnie swój rower”, dokładnie wyjaśniając jak wygląda znakowanie i jak można umówić się w komisariacie na termin znakowania.
Podczas debat społecznych złożono następujące wnioski i postulaty:
- zwiększenie intensywności kontroli prędkości w Rudzie przy ulicy Szkolnej.
- zwiększenie patroli na stacji kolejowej we Wrzosowie, a także w rejonie przejazdu kolejowego.
- zwiększenie patroli w trakcie rozgrywek piłkarskich na boisku w Rudzie.
- przeprowadzanie pogadanek z zakresu bezpieczeństwa w szkole w Rudzie.
Podczas kolejnej debaty ewaluacyjnej policjanci dokładnie przedstawią - w jakim stopniu zostały przez nich zrealizowane złożone podczas debaty wnioski.
dn