Aktualności

Komendant Powiatowy Policji na posiedzeniu komisji zajmującej się bezpieczeństwem w Radzie Gminy Siennica

Data publikacji 29.05.2017

Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim podinspektor Bartłomiej Dydek wziął udział w posiedzeniu komisji edukacji, zdrowia, spraw socjalnych i bezpieczeństwa publicznego, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Siennicy. Komendant przedstawił radnym sprawozdanie dotyczące oceny bezpieczeństwa publicznego w gminie Siennica w 2016 roku. W spotkaniu wziął również podinspektor Piotr Wojda – naczelnik mińskiej drogówki oraz oficer prasowy komisarz Daniel Niezdropa. Komendant podkreślił zaangażowanie policjantów na rzecz wykrywalności przestępstw, która wyniosła ponad 70 % w siennickiej gminie. Zwrócił też uwagę na sprawy włamań, które cały czas pozostają w zainteresowaniu Policji. Istotę organizacji debat społecznych i narzędzia służące do komunikacji ze społeczeństwem przedstawił radnym oficer prasowy.

Podczas spotkania z radnymi,  Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim podinspektor Bartłomiej Dydek serdeczne podziękował za udzielone wsparcie finansowe na zakup radiowozu, testerów trzeźwości oraz nagrody dla policjantów wyróżniających się w służbie policjantów prewencji, w tym również dzielnicowego.

W posiedzeniu komisji wzięli również udział: podinspektor Piotr Wojda szefujący mińskiej drogówce oraz oficer prasowy komisarz Daniel Niezdropa, który przedstawił radnym założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, przedstawił ideę organizacji debat społecznych w nowej odsłonie, program uspołeczniania roli dzielnicowego, założenia półrocznych planów zadań priorytetowych oraz aplikację mobilną „Moja Komenda”.

Podczas posiedzenia komisji radni dzieli się z policjantami swoimi opiniami oraz sugestiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Kolejne policyjne wystąpienie będzie miało miejsce podczas Sesji Rady Gminy w Siennicy w dniu 8 czerwca 2017 roku. Tego dnia odbędzie się też inauguracyjna debata społeczna pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ.”

Oto dane na temat przestępczości w siennickiej gminie:

W 2016 roku w gminie Siennica, w wyniku prowadzonych postepowań przygotowawczych, stwierdzono ogółem 95 przestępstw, o 29 przestępstw więcej w porównaniu do 2015 roku,  z czego 62 to przestępstwa kryminalne, a wśród nich 30 to przestępstwa kryminalne w 7-iu kategoriach. Policjanci wykryli w sumie 68 przestępstw. Ustalono łącznie 48 dorosłych podejrzanych i 1 nieletniego. W 2016 roku w gminie Siennica odnotowano wzrost liczby przestępstw kryminalnych w 7-iu kategoriach:

•w ilości przestępstw stwierdzonych z 7-iu kategorii (kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież i kradzież poprzez włamanie samochodu, przestępczość rozbójnicza, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie) odnotowano wzrost o 13 przestępstw stwierdzonych więcej w porównaniu do 2015 roku, a przy tym osiągnięto wykrywalność na poziomie prawie 30 %.

W 2016 roku odnotowano wzrost liczby przestępstw w następujących kategoriach:

  • kradzieży cudzej rzeczy (1 przestępstwo więcej),
  • kradzież z włamaniem (10 przestępstw więcej),
  • kradzież i kradzież poprzez w włamanie samochodów (1 przestępstwo więcej – w 2015 roku nie było takich przestępstw),
  • uszkodzenie rzeczy (1 przestępstwo więcej).

W 2016 roku odnotowano taki sam poziom liczby przestępstw w następujących kategoriach:

  • bójka i pobicie (1 przestępstwo w 2015 i 2016 roku),
  • uszczerbek na zdrowiu (1 przestępstwo w 2015 i 2016 roku),

Nie odnotowano natomiast żadnych zagrożeń w kategorii przestępstw rozbójniczych na terenie gminy Siennica.

Ogólny wzrost liczby przestępstw stwierdzonych był między innymi efektem rozwoju przedmiotowego w prowadzonych sprawach gospodarczych. W jednym tylko postępowaniu udowodniono sprawcy popełnienie 13 przestępstw gospodarczych. Stwierdzono też więcej przestępstw stwierdzonych związanych z przemocą w rodzinie (wpływ stale podnoszącej się świadomości prawnej ofiar przemocy), większą liczbę przestępstw drogowych, w których sprawcy pomimo wcześniejszych zakazów za jazdę po alkoholu, naruszali mimo to postanowienia sądu.

Wzrostu liczby przestępstw przeciwko mieniu, głównie włamań, można upatrywać w zainteresowaniu sprawców przestępstw prywatnymi budowami oraz niezamieszkałymi jeszcze posesjami, gdzie przedmiotem ich zainteresowania było nie tylko wyposażenie budynków, ale przede wszystkim elektronarzędzia i materiały budowlane.

Gmina się rozwija, a prywatne inwestycje przykuwają uwagę sprawców przestępstw. Wymaga to również od Policji większego zainteresowania tym terenem.

Systematycznie prowadzone działania kontrolno-prewencyjne oraz czynności operacyjne i dochodzeniowo śledcze w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, doprowadziły do utrzymania wysokiej  skuteczności ścigania przestępstw w gminie Siennica na poziomie 71,58 % w kategorii przestępczości ogólnej (przestępstwa kryminalne z 7-iu kategorii oraz pozostałe).

dn

Powrót na górę strony