„Cyberprzestrzeń – zagrożenia” tematem prelekcji dla uczniów w Dropiu
Zagrożenia internetowe były głównym tematem spotkania z mundurowymi, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Dropiu. Adresatami profilaktycznych treści byli uczniowie klas III-IV. Prelekcje na temat cyberzagrożeń prowadzili wspólnie: starszy sierżant Jolanta Pronobis z zespołu do spraw nieletnich i patologii wraz z młodszym aspirantem Andrzejem Kaliszukiem – dzielnicowym gminy Stanisławów. Uczniowie oprócz tego, że dowiedzieli się jakie są zagrożenia w sieci, to otrzymali szereg rad i wskazówek od stróżów prawa na temat tego, co należy robić, aby być bezpiecznym w internecie. Rozwaga i rozsądek, a z drugiej strony zasada ograniczonego zaufania do internetowych znajomości – o to właśnie apelowali do młodzieży mundurowi.
-
Spotkanie z policjantką od profilaktyki i dzielnicowym w Szkole Podstawowej w Dropiu -
Spotkanie z policjantką od profilaktyki i dzielnicowym w Szkole Podstawowej w Dropiu -
Spotkanie z policjantką od profilaktyki i dzielnicowym w Szkole Podstawowej w Dropiu
Policjanci z zespołu do spraw nieletnich i patologii systematycznie realizują spotkania profilaktycznej o różnorodnej tematyce. W szczególnym zainteresowaniu policyjnych profilaktyków jest cyberprzestępczość i zagrożenia, na jakie może być narażona młodzież poprzez nieumiejętne korzystanie z zasobów sieciowych.
Profilaktyczną pogadankę na wspomniany temat zrealizowała ostatnio policjantka zajmująca się profilaktyką szkolną z ramienia wydziału do spraw wykroczeń, nieletnich i patologii – starszy sierżant Jolanta Pronobis. W organizacji policyjnego wykładu, wspomagał funkcjonariuszkę dzielnicowy gminy Stanisławów – młodszy aspirant Andrzej Kaliszuk.
Spotkanie, o którym mowa, policjanci zorganizowali dla uczniów klas trzecich i czwartych w Szkole Podstawowej w Dropiu. Podczas policyjnej lekcji, uczniowie dowiedzieli się - na jakie zagrożenia w internecie jest narażona współczesna młodzież, a także tego, co należy robić, aby nie stać się przypadkową ofiarą internetowych oszustów i przestępców.
Przy okazji wykładu o cyberzagrożeniach, funkcjonariusze wiele uwagi poświęcili też stalkingowi w internecie oraz niewłaściwym zachowaniom młodzieży, które są często wymierzone w ich rówieśników, a polegają między innymi na zakładaniu fikcyjnych profili na portalach społecznościowych, po to, aby ośmieszyć kogoś i postawić go w złym świetle.
„Pamiętajcie - obrażanie, nękanie i dręczenie innych w sieci jest czynem zabronionym” – przypominała policjantka, zwracając uwagę, aby korzystać z internetu w sposób kulturalny i z poszanowaniem dla innych jego użytkowników.
Policyjny wykład był wysłuchany w skupieniu przez przeszło 50 biorących w nim udział uczniów.
dn