Aktualności

„Bezpieczeństwo w internecie” – cykl prelekcji w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim

Data publikacji 04.04.2017

Policjantka z zespołu specjalizującego się między innymi w prowadzeniu lekcji oraz wykładów dla dzieci i młodzieży, zorganizowała i przeprowadziła przy udziale dzielnicowego i strażnika miejskiego - cykl edukacyjnych prelekcji pt. „Bezpieczeństwo w internecie” w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Policjantka omawiała z uczniami klas IV-VI zagrożenia, jakie mogą czyhać w sieci na „nierozważnych” internautów. Policjantka wiele uwagi poświęciła też uzależnieniom od internetu oraz korzystaniu z podejrzanych sieciowych aplikacji, które mogą narazić młodych ludzi na niebezpieczeństwo. „Najważniejszą zasadą jest ograniczone zaufanie i nie podawanie w sieci żadnych danych, które mogą narazić was na straty, nie tylko osobiste, ale również finansowe” – tłumaczyła uczniom policjantka.

Policjantki z zespołu do spraw nieletnich i patologii legitymują się już dość sporym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji edukacyjnych, dlatego też są chętnie zapraszane do placówek oświatowych w całym powiecie mińskim. Oprócz pojedynczych spotkań w klasach, policjantki (st. sierż. Dominika Witek i st. sierż. Jolanta Pronobis) organizują również cykle spotkań dla konkretnych grup wiekowych.

Z uczniami klas IV-VI w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim, spotkała się ostatnio starszy sierżant Dominika Witek. W profilaktycznej misji edukacyjnej policjantkę wspomagał strażnik z patrolu szkolnego inspektor Robert Szostak i dzielnicowy starszy aspirant Marcin Zera.

Wszyscy mundurowi prelegenci mogli przekazać młodzieży wiele cennych wskazówek, jak należy zachować się podczas surfowania po stronach internetowych i jakich zagrożeń należy unikać, aby nie stać się najpierw obiektem zainteresowania, a później celem internetowych przestępców.

Policjantka zwracała uczniom uwagę na sytuacje niebezpieczne w sieci, w tym: zawieranie znajomości z nieznanymi osobami, a także przekazywanie informacji, które mogą wykorzystać przestępcy, w tym numery kont, hasła dostępowe czy też informacje na temat np. majątku rodzinnego, samochodów, nieruchomości oraz oszczędności rodziców.

Wiele uwagi mundurowi poświęcili podejrzanym internetowym aplikacjom i grom, które mogą oddziaływać na psychikę uczniów i nakłaniać ich do zachowań mogących zagrozić ich zdrowiu, a nawet życiu.

Policjantka apelowała: „Bądźcie ostrożni na każdym kroku i nie korzystajcie z aplikacji sieciowych, które mogą wyrządzić wam krzywdę”.

Uczniowie biorący udział w prelekcjach z zainteresowaniem słuchali wykładów prowadzonych przez mundurowych.

dn

Powrót na górę strony