Policjanci ostrzegają przed korzystaniem z „niebezpiecznych” aplikacji dostępnych w sieci
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim apelują do rodziców, a także do młodzieży szkolnej o zachowanie ostrożności i unikanie aplikacji, „podejrzanych” gier bądź programów internetowych, które mogą narazić młodych ludzi na niebezpieczeństwo. Do tej pory w powiecie mińskim nie było zgłoszeń, które świadczyłyby o skutkach nieprzemyślanego korzystania z aplikacji, które zmuszałyby poprzez grę do samookaleczenia bądź też do wykonywania niebezpiecznych zadań. Mechanizm tego rodzaju aplikacji polega na tym, że uczestnik takiej „niebezpiecznej gry” przez określony czas otrzymuje od wirtualnego opiekuna zadania do wykonania. Nie są to jednak quizy i zagadki, a zadania mające polegać na samookaleczaniu i zadawaniu sobie bólu, a także na wykonywaniu zadań mogących stanowić niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, polegające np. na wchodzeniu na dachy budynków i chodzenie po ich krawędzi. Policjanci ostrzegają przed każdą tego typu aplikacją i grą. Nie wolno ulec sugestii i pozwolić, aby świat wirtualny zapanował na prawdziwym życiem. Jak widać może to mieć tylko i wyłącznie tragiczne skutki.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, mając na względzie dobro dzieci oraz młodzieży, apelują z jednej strony do rodziców, aby ci interesowali się tym czym zajmują się ich dzieci, a z drugiej do samej młodzieży, aby być ostrożnym w korzystaniu ze wszelkich aplikacji i gier internetowych, których ukrytym celem może być wyrządzenie krzywdy młodym ludziom.
Zainstalowanie podejrzanej aplikacji i realizowanie zadań, zleconych przez programowego „opiekuna”, nie zawsze może bowiem dotyczyć rozwiązywania zagadek i rebusów oraz quizów. Tzw. „lampka bezpieczeństwa” powinna zapalić się w sytuacji, kiedy zadania zaczynają mówić o zadawaniu sobie bólu i samookaleczaniu. Niekiedy zadania mogą dotyczyć podejmowania innych niebezpiecznych wyzwań np. wchodzenia na dachy budynków.
Policjanci apelują do rodziców, aby ci starali się rozmawiać z dziećmi o tego rodzaju zagrożeniach i przestrzegali swoje pociechy przed negatywnymi skutkami korzystania z takich właśnie aplikacji udostępnianych często na portalach społecznościowych.
Ze swojej strony policjanci zapewniają o wzmożeniu zadań profilaktycznych i włączeniu do policyjnych prelekcji tematyki zagrożeń związanych z nieprzemyślanym korzystaniem z aplikacji i portali, które mogą tylko wyrządzić im krzywdę, nie tylko na psychice, a również krzywdę cielesną na zdrowiu, a nawet mogącą doprowadzić do utraty życia.
Mińska Policji od wielu lat angażuje się w prowadzenie lekcji oraz zajęć profilaktycznych poświęcone problemom cyberprzemocy. Ważne jest jedno, w tej całej profilaktycznej misji przestrzegania przed niebezpieczeństwami życia codziennego konieczne jest także zaangażowanie samych rodziców.
dn