Aktualności

Odprawa Roczna z udziałem Komendanta Stołecznego Policji oraz I Wicewojewody Mazowieckiego

Data publikacji 26.01.2017

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczysta odprawa roczna kadry kierowniczej mińskiej komendy, będąca podsumowaniem efektów pracy policjantów z pionu prewencji i pionu kryminalnego, osiągniętych w 2016 roku. Bardzo miłym akcentem tej odprawy był udział w niej Komendanta Stołecznego Policji inspektora Roberta Żebrowskiego. Na odprawę przybył również I Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz wielu przyjaciół mińskiej Policji, w tym włodarze miast i gmin, samorządowcy, przedstawiciele wojska, straży miejskiej i straży pożarnej, nadleśnictwa, duchowieństwa oraz przedstawiciele oświaty. Podczas odprawy dokładnie omówiono współpracę Policji ze służbami oraz instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne. Podkreślono również, jak ważna jest współpraca ze społeczeństwem.

Odprawa roczna jest cyklicznie organizowana w każdej jednostce Policji Garnizonu Stołecznego. Podobnie jest w Mińsku Mazowieckim, gdzie kadra kierownicza mińskiej komendy raz w roku spotyka się podczas uroczystej odprawy rocznej, omawiając wyniki oraz efekty służby osiągnięte przez policjantów wszystkich pionów i komórek organizacyjnych.

Tegoroczna odprawa miała charakter szczególny. Wzięli w niej bowiem udział: Komendant Stołeczny Policji inspektor Robert Żebrowski oraz I Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Udział Komendanta Stołecznego Policji w mińskiej odprawie był bardzo miłym akcentem i został niezwykle przychylnie przyjęty przez całą policyjną społeczność mińskiej komendy.

W odprawie rocznej wziął udział Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, wraz z doradcami, naczelnikami wydziałów mińskiego starostwa oraz przewodniczącym komisji bezpieczeństwa i ochrony środowiska rady powiatu mińskiego. W odprawie wzięli też udział burmistrzowie oraz wójtowie miast i gmin powiatu mińskiego, ich zastępcy i przedstawiciele, dowódcy i komendanci formacji oraz jednostek wojskowych, w tym żandarmi oraz lotnicy, komendanci Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej, miński kapelan, księża dyrektorzy Zespołu Szkół Salezjańskich, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Nadleśnictwa „Mińsk” oraz cała kadra kierownicza mińskiej komendy, a także przedstawiciele lokalnych mediów w tym prasy i telewizji.

Odprawę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim podinspektor Bartłomiej Dydek, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych na odprawę i zaprosił do wysłuchania i obejrzenia multimedialnej prezentacji przygotowanej przez niego i jego I Zastępcę nadkomisarza Zbigniewa Pucelaka.

Pierwszą część prezentacji pokazującą efekty pracy policjantów pionu prewencyjnego omówił nadkomisarz Zbigniew Pucelak. Podczas swojej wypowiedzi zwrócił między innymi uwagę na interwencje podejmowane przez policjantów, czas reakcji na zdarzenie, pracę profilaktyczną realizowaną przez policjantów z wydziału do spraw wykroczeń, nieletnich i patologii oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zbigniew Pucelak podkreślił wagę działalności profilaktyczno-edukacyjnej i zaangażowania policjantów w prowadzenie zajęć z młodzieżą. Jako przykład podał zajęcia prowadzone przez mińskich policjantów dla licealistów z klasy policyjnej w Mrozach. Zbigniew Pucelak serdecznie podziękował Burmistrzowi Mrozów Dariuszowi Jaszczukowi za pomoc w organizacji policyjnych ćwiczeń kryzysowych „Mrozy 2016”. Oto kilka najważniejszych informacji z części prewencyjnej, które przedstawił I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim :

  • policjanci przeprowadzili 31 684 interwencji,
  • służby dyżurne przyjęły 12 798 zgłoszeń,
  • średni czas reakcji na zdarzenie przy pilnym zgłoszeniu wyniósł 7 minut 52 sekund,
  • do służby skierowano 17 805 policjantów w ciągu całego roku,
  • zrealizowano 390 wspólnych służb z żołnierzami z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim,
  • zrealizowano 65 wspólnych służb ze Strażą Miejską, w tym 55 wspólnych patroli szkolnych,
  • zatrzymano 60 sprawców przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie (tzw. 7 kategorii) na gorącym uczynku, bądź bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa,
  • 31 razy policjantów z Nieetatowego Pododdziału Policji powoływano do różnego rodzaju zabezpieczeń, w tym: Szczytu NATO, wizyty Prezydenta Chin, Światowych Dni Młodzieży oraz zgromadzeń i meczów piłkarskich,
  • działania mińskiej drogówki wpłynęły bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i tak: zmniejszyła się liczba pieszych-sprawców wypadków drogowych, odnotowano: 40 zdarzeń mniej, w tym 15 wypadków mniej, 25 kolizji mniej, 27 osób rannych mniej i jedna ofiarę śmiertelną mniej.
  • policjanci z drogówki nałożyli 15 841 mandatów karnych i zatrzymali 301 praw jazdy, w tym 200 za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.
  • działania prewencyjne prowadzono również w oparciu o profilaktykę społeczną i Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, kierując patrole tam, gdzie wskazywano Policji pojawienie się zagrożenia.

Kolejna cześć policyjnej prezentacji omówił Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim podinspektor Bartłomiej Dydek, dziękując wszystkim policjantom mińskiej komendy, a w szczególności dochodzeniowcom za wytrwałą pracę w jak najlepszym realizowaniu czynności służbowych, w tym również w prowadzonych sprawach i postępowaniach. Serdeczne podziękowania podinspektor Bartłomiej Dydek skierował do śledczych z mińskiej prokuratury, dziękując za wsparcie dla procesu wykrywczego. Komendant podziękował też wojsku i wszystkim służbom, które wspierały publiczne bezpieczeństwo.

Podinspektor Bartłomiej Dydek zwrócił uwagę na promocję Policji i dbanie o dobry wizerunek Komendy Powiatowej Policji w Mińsku, podkreślając fakt, że mińska jednostka może pochwalić się największą liczbą publikacji prasowych wśród komend powiatowych Garnizonu Stołecznego.

Komendant omawiając prezentację, zaakcentował szczególnie:

  • wysoką wykrywalność wszystkich przestępstw w powiecie mińskim na poziomie 69,7 % - najwyższą w Garnizonie Stołecznym.
  • najwyższą w Garnizonie Stołecznym, osiągniętą przez mińskich policjantów, wykrywalność przestępstw kryminalnych na poziomie 61,1 %,
  • najwyższą w Garnizonie Stołecznym, osiągniętą przez mińskich policjantów, wykrywalność przestępstw w 7-iu kategoriach tj. kradzieży, włamań, kradzieży samochodów, przestępstw rozbójniczych, bójek i pobić, uszkodzenia rzeczy oraz uszczerbku na zdrowiu.
  • najważniejsze policyjne realizacje i zatrzymania sprawców przestępstw.

Komendant Dydek serdecznie podziękował za wsparcie udzielone mińskiej komendzie przez władze powiatu mińskiego i wszystkie lokalne samorządy, z których budżetów przekazano Policji środki na zakup specjalistycznego furgonu dla wydziału prewencji, służby ponadnormatywne, nagrody na Święto Policji oraz zakup specjalistycznego wyposażenia policyjnego.

Kończąc swoje podsumowanie Bartłomiej Dydek zwrócił się do wszystkich policjantów słowami: „Podziękowania dla całej kadry, dla wszystkich” dodając „To jest przyjemność z wami pracować”.

Kolejne wystąpienie należało do I Wicewojewody Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego, który powiedział: „Jak ważne jest bezpieczeństwo, to na tej sali nie muszę o tym mówić. To, że mieszkańcy czują się w naszym powiecie bezpiecznie, to możemy to odczuć na co dzień”.

I Wicewojewoda podziękował policjantom za ich zaangażowanie i służbę na rzecz społeczeństwa, a kończąc swoją wypowiedź powiedział „Chylę przed wami czoło”.

Kolejny głos zabrał Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, który przychylił się do słów I Wicewojewody i podziękował za dobrze wykonaną służbę. Starosta powiedział: „ Z  przedstawionych danych wynika, że policjanci swoje zadania zrealizowali bardzo dobrze” i dodał „ Za każdą liczbą kryje się wysiłek wielu ludzi”

Starosta podkreślił współpracę wszystkich służb pracujących w powiecie mińskim na bezpieczeństwo publiczne mówiąc: „Współpraca służb w powiecie mińskim od wielu lat przynosi efekty” a przy tym dodał: „Najważniejszym efektem tej konstrukcji, którą tworzyliśmy, jest wzrost poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców”.

Następnie glos zabrał Komendant Stołeczny Policji inspektor Robert Żebrowski. Na wstępie powiedział „Bardzo cieszę się, że mogę tu być”. Komendant Stołeczny podziękował Komendantom z Mińska Mazowieckiego za bardzo ciekawe przedstawienie prezentacji wyników. W swojej wypowiedzi podkreślił olbrzymie zaangażowanie Policji w przedsięwzięcia i zabezpieczenia prewencyjne, które miały miejsce w 2016 roku, podając przykład SZCZYTU NATO, Dni Diecezjalnych i udziału policjantów zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Komendant Stołeczny Policji powiedział: „Policjanci z całego garnizonu i z tej jednostki ze swoich zadań wywiązali się wzorowo”.

Komendant Stołeczny podkreślił jak ważnym narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz to, że działania Policji maja istotny wpływ na budowanie poczucia bezpieczeństwa. Komendant zwrócił również uwagę ona pozytywne aspekty programu „Dzielnicowy bliżej nas” – mówiąc „Im częściej dzielnicowy będzie ze społeczeństwem, to poczucie bezpieczeństwa będzie wzrastać”.

Ostatni głos zabrała Małgorzata Jaszczuk Zastępca Prokuratora Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, które podkreślił i potwierdziła poświęcenie i ciężką pracę policjantów w efektywne prowadzenie postępowań nadzorowanych przez mińską prokuraturę.

Na zakończenie Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim podinspektor Bartłomiej Dydek jeszcze raz serdecznie podziękował wszystkim przybyłym na odprawę roczną.

dn

Powrót na górę strony