„Skończyłeś 17 lat, popełnisz przestępstwo – odpowiadasz przed Sądem Karnym” – policyjne prelekcje o odpowiedzialności prawnej młodzieży
Cykl spotkań dotyczących odpowiedzialności prawnej młodzieży zorganizowali policjanci z zespołu do spraw nieletnich i patologii mińskiej komendy wspólnie ze strażnikami miejskim w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie. Spotkania miały na celu uświadomienie uczniom szkoły ponadgimnazjalnej, że wszelkie zachowania przestępcze mogą zakończyć się przed sądem, do ukończenia 17-ego roku życia - rodzinnym, a później - karnym. Policjantka wspólnie ze strażnikiem uświadamiała uczniów, ze popełnianie przestępstw rodzi negatywne skutki i może odbić się piętnem na przyszłości młodego człowieka. Dlatego też funkcjonariusze zachęcali uczniów do edukacji, nauki i uczciwego budowania swojej przyszłości.
Policjantka z mińskiej komendy zajmująca się szkolną profilaktyką starszy sierżant Dominika Witek wspólnie z inspektorem Robertem Szostakiem z mińskiej Straży Miejskiej spotkała się z młodzieżą w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mińsku Mazowieckim. Funkcjonariusze zorganizowali w tej szkole cykl spotkań dla wszystkich pierwszoklasistów.
Wiodącym tematem spotkania była odpowiedzialność prawna i karna nieletnich, zarówno tych odpowiadających za czyny karalne przed sądem rodzinnym do ukończenia 17-ego roku życia, a także tych, którzy odpowiadają już jako dorośli po ukończeniu 17 lat przed sądem karnym.
„Macie sami wpływ na waszą przyszłość” – tłumaczyła uczniom policjantka. „Od waszych zachowań, wyborów, zależy to jacy staniecie się kiedyś” – dodawała na jednym ze spotkań. „Dlatego musi uczyć się wyłącznie właściwych zachowań i mieć świadomość tego, że negatywne zachowania rodzą skutki prawne” – mówiła do uczniów policjantka na przemian ze strażnikiem.
Organizowanie podobnych spotkań to już policyjna tradycja. Taka profilaktyka ma służyć wyłącznie dobru dzieci i młodzieży. A jej celem jest uświadomienie i przekazanie uczniom wiedzy, tej która pozwoli im zrozumieć, że bycie uczciwym jest lepsze niż życie ze świadomością popełnienia czynu zabronionego.
Podczas prelekcji, stróże prawa życzyli młodzieży jak najlepszych życiowych wyborów, miłej nauki i spełnienia wszystkich życiowych planów i zamierzeń.
dn