Odpowie za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom
Policjant z ogniwa patrolowo interwencyjnego wspólnie z żołnierzem z mińskiego oddziału specjalnego obezwładnili i zatrzymali 31-letniego mieszkańca Łukowa, który w jednym z bloków przy ulicy Kopernika w Mińsku Mazowieckim swoim zachowaniem zakłócał spokój i gorszył mieszkańców. Mężczyzna ten podczas interwencji znieważył policjanta i żołnierza, a przy tym naruszył ich nietykalność. 31-latek usłyszał już zarzuty karne, następnie przyznał się i dobrowolnie poddał się karze. Policjanci przypominają, że za naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Policjant z ogniwa patrolowo interwencyjnego, pełniący wspólną służbę z żołnierzem z oddziału specjalnego żandarmerii wojskowej, podjęli interwencję publiczną w jednym z bloków przy ulicy Kopernika w Mińsku Mazowieckim, wobec mężczyzny który pijany - leżąc na klatce schodowej, miał zakłócać porządek publiczny i swoim widokiem gorszyć mieszkańców.
Funkcjonariusze wylegitymowali wspomnianego mężczyznę. Był nim 31-letni mieszkaniec Łukowa. Podczas prowadzonych czynności, 31-latek zachowywał się agresywnie, odpychał mundurowych i próbował im uciec, do tego znieważając funkcjonariuszy.
Policjanci z żandarmem obezwładnili 31-latka, a następnie przewieźli go do komendy i osadzili w policyjnym areszcie.
W następnej kolejności podejrzanemu przedstawiono zarzuty karne: znieważenia oraz naruszenia nietykalności policjanta i żołnierza. Podejrzany przyznał się do wszystkiego i dobrowolnie poddał się karze.
Przypominamy treść artykułów kodeku karnego, które chronią dobro funkcjonariuszy podczas realizowanych czynności służbowych i określają sankcje karne za ich naruszenie:
- Art. 222. § 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
- Art. 223. § 1. Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 2. Jeżeli w wyniku czynnej napaści nastąpił skutek w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
- Art. 224. § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.
- Art.226.§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
dn
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.19 MB)