Policyjny apel dotyczący kradzieży 11 uli wraz z pszczołami
Policjanci z wydziału dochodzeniowo śledczego mińskiej komendy prowadzą dokładne i drobiazgowe dochodzenie dotyczące kradzieży 11 uli z rodzinami pszczelimi, które skradziono w Starym Zakolu i Chochole w mińskiej gminie. Policjanci prezentują zdjęcia takich samych uli, które stały się przedmiotem kradzieży. Policjanci podejrzewają, że sprawcy mogli ukraść ule w celu sprzedaży ich innym osobom, również tym, którzy mogą zarobkowo zajmować się pszczelarstwem. Policjanci proszą o każdy sygnał, w przypadku podejrzeń, że zauważone u kogoś ule mogą być nielegalne. Apel jest skierowany również do potencjalnych nabywców uli i pszczelich rodzin. Takie zachowanie jest przestępstwem paserstwa. W przypadku proponowania jakiejkolwiek podejrzanej oferty tzw. okazyjnego nabycia ula lub pszczół, należy natychmiast powiadomić policję.
-
Pasieka w Starym Zakolu, skąd skradziono ule -
Tak wyglądały styropianowe ule, skradzione w Starym Zakolu -
Pasieka w Chochole, skąd skradziono ule
W okresie od 30 października do 2 listopada na terenie mińskiej gminy miały miejsce kradzieże całych uli wraz ze znajdującymi się w nich rodzinami pszczelimi. Łupem złodziei padło w sumie 11 uli, w tym w Starym Zakolu skradziono ich 5, a w Chochole 6.
Ule, które skradziono w pierwszej miejscowości były bardzo charakterystyczne, w kolorze żółto niebieskim i wykonane ze styropianu. Ule z Chochołu były tradycyjne, różnokolorowe i drewniane.
Złodzieje nie ukradli wszystkich uli, cześć z nich pozostała na miejscu, niektóre zostały jednak podczas demontażu uszkodzone.
Policjanci prezentują zdjęcia miejsc, gdzie popełniono przestepstwa, aby pokazać jak wyglądają poszukiwane ule.
Jeżeli w ostatnich dniach, takie właśnie ule razem z rodzinami pszczelimi oferowane były do sprzedaży, prosimy o wszelkie informacje, które pomogą Policji w ustaleniu i namierzeniu sprawców tego przestępstwa.
Funkcjonariusze apelują również do osób, które w ostatnim czasie szukały ofert sprzedaży takich uli bądź rodzin pszczelich o ostrożność. Nabycie i przechowywanie oraz ukrywanie przedmiotów pochodzących z kradzieży jest paserstwem, za które kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności – w przypadku paserstwa nieumyślnego i do 5 lat – w przypadku paserstwa umyślnego.
Sprawę kradzieży uli wraz z pszczołami - w wydziale dochodzeniowo śledczym mińskiej komendy prowadzi starszy aspirant Artur Witowski.
Wszelkie informacje, które pomogą w wykryciu opisywanych spraw, można przekazywać:
- telefonicznie, dzwoniąc bezpośrednio do prowadzącego dochodzenie na nr. 25 759 72 19
- poprzez wiadomość e-mail, pisząc na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl
- telefonicznie, dzwoniąc bezpośrednio do oficera dyżurnego mińskiej komendy, tel. całodobowy – na nr. 25 759 72 00
Policjanci zapewniają, że dokładnie sprawdzą każdy otrzymany sygnał.
dn