10 lat „Dnia Przedsiębiorczości” w mińskiej komendzie
Prawie 30 uczniów z klas pierwszych liceum i technikum Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, wzięło aktywny udział w kilkugodzinnych praktykach zorganizowanych w ramach „Dnia Przedsiębiorczości”. W mińskiej komendzie już dziesiąty rok z kolei rok gościli młodzi ludzie - zainteresowani zawodem policjanta. Uczniowie poznali służbę mundurowych na stanowisku kierowania i w policyjnym areszcie. Miejscem praktyk było również atelier zespołu techniki kryminalistycznej. Oprócz tego policjanci zaprezentowali uczniom pokaz tresury psa służbowego i wyposażenie do służby policjantów prewencji i drogówki.
-
Uczniowie na Stanowisku Kierowania -
Uczniowie zwiedzają policyjny areszt -
Spotkanie w policjantem prewencji -
Pamiątkowe zdjęcie z przewodnikiem psa służbowego -
Prezentacja radiowozu drogówki -
Policjant prezentuje motocykl -
Wykład o rekrutacji do służby w Policji
Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim od 10 lat aktywnie włącza się i organizuje kilkugodzinne zapoznawcze praktyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego, realizowanego corocznie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, programu dającego młodym ludziom możliwość poznania firm i zawodów, w których chcieliby podjąć pracę w przyszłości.
Mińska jednostka Policji w 2015 roku została wyróżniona na Gali Przedsiębiorczości organizowanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim nadkom. Bartłomiej Dydek odebrał wyróżnienie za aktywny udział policjantów w „Dniu Przedsiębiorczości”.
Nasza jednostka była jedną z dwóch jednostek Policji w kraju, które otrzymały takie wyróżnienie i jedyną taką w całym województwie mazowieckim i garnizonie stołecznym.
W tym roku, w ramach odbywającego się w dniu 20 kwietnia „Dnia Przedsiębiorczości” mury mińskiej komendy odwiedziła kolejna liczna grupa młodzieży ponadgimnazjalnej, prawie 30 uczniów klasy pierwszej i drugiej liceum oraz technikum z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim.
Policyjnych praktykantów w imieniu kierownictwa jednostki, powitał kom. Daniel Niezdropa, pełniący na co dzień funkcję oficera prasowego i realizujący zadania z zakresu współpracy samorządami oraz profilaktyki społecznej. Policjant przedstawił strukturę mińskiej komendy i zadania jakie są realizowane przez poszczególne komórki organizacyjne
Po spotkaniu z oficerem prasowym, rozpoczęło się kilkugodzinne zwiedzanie poszczególnych policyjnych komórek i stanowisk.
Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie było stanowisko kierowania. Uczniowie zobaczyli jak wygląda odpowiedzialna praca oficera dyżurnego i jego zastępcy, a także to w jaki sposób zarządza się działaniami policyjnych patroli, pełniącymi służbę zewnętrzną.
Po spotkaniu z oficerem dyżurnym i jego zastępcą, uczniowie przeszli do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda miejsce, gdzie osadzane są osoby podejrzewane o popełnienie przestępstwa lub wykroczeń.
Policjant zespołu konwojowo ochronnego opowiedział uczniom jak wygląda codzienny porządek dnia w policyjnym areszcie oraz jakie posiłki dostają zatrzymani.
Po wizycie w policyjnym areszcie, uczniowie poszli zwiedzić atelier zespołu techniki kryminalistycznej. Tu otrzymali niezbędną porcje wiedzy na temat ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych, a także dowiedzieli się jak można ujawniać ślady linii papilarnych.
Młodzież spotkała się też z policjantką z zespołu kadr i szkolenia, która przedstawiła uczniom kolejne etapy procesu rekrutacji do służby w Policji. Praktykanci dowiedzieli się również, jakie umiejętności są pożądane u kandydatów na policjantów.
Po wykładzie na temat rekrutacji i przyjęć do służby w Policji, odbyła się prezentacja wyposażenia wykorzystywanego przez policjantów zabezpieczających mecze piłkarskie i manifestacje. Oficer prasowy omówił z młodzieżą zasady właściwego zachowania się na stadionach, apelując o promowanie postaw zachowania zgodnego z prawem.
Po prezentacji wyposażenia prewencji, odbył się pokaz tresury i umiejętności psa służbowego – owczarka belgijskiego. W pokazie wziął udział policyjny przewodnik, który demonstrował umiejętności swojego podopiecznego.
Ostatnim punktem policyjnych praktyk była prezentacja radiowozów i sprzętu wykorzystywanych na co dzień przez policjantów z drogówki połączona z prelekcją na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Na zakończenie uczniowie serdecznie podziękowali policjantom za bardzo interesujące i kształcące praktyki.
Kto wie, może niektórzy z naszych praktykantów zostaną w przyszłości policjantami. Podczas pobytu w komendzie dowiedzieli się i zobaczyli, jak trudny i wymagający poświęceń jest to zawód.
dn
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.85 MB)