Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 22-27 luty 2016r.
Jak co roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim będą brali w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej i doradczej organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod hasłem „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W tym celu policjanci z mińskiej komendy w ramach prowadzonych dyżurów dochodzeniowo-śledczych będą udzielali wszelkich informacji związanych z powiadomieniem odpowiednich instytucji czy też złożeniem zawiadomienia o przestępstwie. Można będzie również skorzystać z policyjnego dyżuru w punkcie konsultacyjnym w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Źródło Ministerstwo Sprawiedliwości:
W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).
W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 22 lutego do 27 lutego.
W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. W obchody Tygodnia Pomocy włączyła się w tym roku Naczelna Izba Lekarska.
Dzięki zaangażowaniu się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Ich interdyscyplinarność polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.
A tak będą wyglądały przedsięwzięcia realizowane przez Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim:
W Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim oraz w podległych Komisariatach Policji, funkcjonariusze pełniący dyżurny dochodzeniowo-śledcze będą do dyspozycji wszystkich osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa.
Policjanci będą dokładnie wyjaśniać, jak wygląda zawiadomienie Policji o popełnionym przestępstwie i jakie są prawa osób pokrzywdzonych. Funkcjonariusze udzielą również informacji w sytuacji kiedy zgłaszana sprawa należałaby do kompetencji innego organu, bądź jej rozpatrzenie zależałoby od złożenia zawiadomienia w innej instytucji. Funkcjonariusze z dochodzeniówki oraz zespołów kryminalnych w Komisariatach dokładnie wyjaśnią też obowiązujące procedury prawne.
Naczelnik Wydziału Prewencji, komisarz Wojciech Korzeń będzie pełnił dyżur w punkcie informacyjno-konsultacyjnym w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim, przy ulicy Konstytucji 3-ego Maja 16, w poniedziałek 22 lutego 2016 roku w godzinach 16-18, na I piętrze w pokoju 109. Do policjanta będą mogły zgłaszać się osoby dotknięte przemocą w rodzinie oraz wszystkie inne osoby, które były lub są pokrzywdzone w wyniku przestępstwa.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby potrzebujące pomocy, informacji oraz wsparcia w formie doradztwa prawnego.
dn