Uważajmy na drogach na dzikie zwierzęta
Jesień to okres zwierzęcych migracji w poszukiwaniu miejsc do prowadzenia dalszej egzystencji zimową porą. To okres wzmożonych wędrówek zwierzyny leśnej, która jak wiemy nie uznaje przepisów ruchu drogowego. W samym tylko miesiącu wrześniu na drogach powiatu mińskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Na szczęście nie były to poważne zdarzenia drogowe, które kończyłyby się tragicznie. Niektóre z nich to kolizje, w których nikt nie odniósł obrażeń, a uszkodzone zostały jedynie pojazdy. Policjanci radzą kierowcom, aby zwracali szczególną uwagę na zwierzęta, które w najmniej spodziewanej chwili mogą nagle pojawić się na drodze.
Zawsze i to bezwzględnie, korzystając z dróg biegnących przez las, a także przecinających duże przestrzenie pól i łąk, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Mówimy to o ryzyku wystąpienia zdarzenia z udziałem dzikich zwierząt.
Bardzo dużo miejsc, szczególnie tych gdzie ruch zwierząt jest intensywny, jest oznaczona przez zarządców dróg. Pamiętajmy jednak, że zwierząt znaki nie obowiązują i one same wybierają sobie drogę, którą zamierzają się poruszać.
W samym tylko miesiącu wrześniu na drogach powiatu mińskiego, doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny, i tak:
- Na drodze krajowej nr 2 w Marysinie, miało miejsce zdarzenie z łosiem,
- Na drodze krajowej nr 2 w Choszczówce Stojeckiej, miało miejsce zdarzenie z sarną,
- Na drodze krajowej nr 2 w Ignacowie, miało miejsce zdarzenie z sarną,
- Na drodze krajowej nr 50 w Kątach Goździejewskich, miało miejsce zdarzenie z sarną,
- Na drodze powiatowej w Józefinie, miało miejsce zdarzenie z łosiem,
- Na drodze wojewódzkiej nr 637 w Stanisławowie, miało miejsce zdarzenie z łosiem,
- Na lokalnej drodze w Chrościcach, miało miejsce zdarzenie z sarną,
- Na ulicy Mińskiej w Stojadłach, miało miejsce zdarzenie z dzikiem,
- Na drodze wojewódzkiej nr 802 w Mikanowie, miało miejsce zdarzenie z łosiem,
- Na drodze wojewódzkiej nr 802 w Pogorzeli, miało miejsce zdarzenie z dzikiem.
Przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak należy zachować się, gdy zobaczymy znak „dzika zwierzyna”, bądź też jedziemy przez las?
- Po pierwsze powinno się zwolnić, a następnie jechać spokojnie, uważnie obserwując drogę oraz jej otoczenie.
- Jeżeli zobaczymy zbliżające się do krawędzi jezdni zwierzęta użyjmy świateł bądź klaksonu, spłoszone ucieknie szybciej. Tak samo należy postąpić, kiedy zwierzę znajduje się na pasie ruchu.
- Trzeba pamiętać, że zwierzę oślepione światłami, może nagle przestraszyć się, znieruchomieć i nie chcieć opuścić jezdni, wtedy należy zwolnić i bardzo powoli je ominąć, bądź poczekać, aż opuścić jezdnię
- Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne bądź chore.
Policjanci apelują - zwolnijmy i jeźdźmy ostrożnie, dzikie zwierzęta nie znają przepisów tak jak ludzie. Dlatego warto być przewidującym i jechać ostrożnie.
dn