Zamiast zamówionych towarów wysłano im gwoździe i gazety
Gwoździe i gazety zamiast upragnionego laptopa, kawałek kostki brukowej czy tez plik wyciętych z gazet kawałków papieru, to właśnie przyszło w przesyłkach kilku mieszkańcom powiatu mińskiego, którzy byli przekonani, że kupują produkty na aukcji internetowej od rzetelnego i uczciwego sprzedawcy. Policjanci w wielu apelach cały czas przypominają, aby przed zakupem dokładnie sprawdzać statut sprzedającego, opinie o nim, a nawet dowiedzieć się od poprzednich kupujących, czy interes zawierany z konkretnym sprzedawcą, okazał się w pełni uczciwy.
Ostatnie zawiadomienia złożone w mińskiej jednostce przez ofiary aukcyjnych przestępców dotyczą różnych towarów, od tabletek mających pomóc w modelowaniu sylwetki po sprzęt komputerowy. Atrakcyjna cena oferowanych towarów przyciągnęła w ostatnim miesiącu kilku mieszkańców powiatu mińskiego. Zamiast zamówionych towarów, przyszły jednak do nich podarte gazety i gwoździe.
Policjanci chcieliby kolejny raz przekazać ważne wskazówki, który mogą pomóc w tym, aby nie stać się ofiarą oszusta, ale też mogą pomóc w sytuacji, kiedy już straciliśmy pieniądze i udajemy się do jednostki Policji, aby powiadomić o popełnionym przestępstwie.
Robiąc zakupy na aukcjach:
- Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
- Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny.
- Dokonując zakupu wybranej rzeczy, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy").
- Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.
- Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
- Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, zweryfikuj dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
- Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
- Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.
Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:
- Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
- Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.
- Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.
Zgłaszając się na policję trzeba będzie podać:
- Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.
- Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.
- Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.
- Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.
Elementarną zasadą jest zachowanie „zimnej krwi” dokładne prześledzenie aukcji oferenta, sprawdzenie jego wiarygodności, poprzez kontakt innymi osobami, które mogły zakupić u niego towary. Należy też sprawdzić czy inni internauci nie ostrzegają przed kontaktem ze wskazanym i podejrzanym sprzedawcą.
Dn