Aktualności

Na ostatniej sesji ocenili bezpieczeństwo w Mińsku Mazowieckim

Data publikacji 25.06.2013

Na poniedziałkowej sesji rady miasta Mińsk Mazowieckim, jednym z pierwszych punktów obrad była informacja na temat ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego w mieście Mińsk Mazowiecki w 2012 roku. Szczegółowe sprawozdanie na temat zagrożenia przestępczością i efektów pracy mińskich funkcjonariuszy przedstawił komisarz Zbigniew Pucelak Zastępca Komendanta Powiatowego Policji do spraw Prewencji. W policyjnym wystąpieniu zwrócono uwagę na fakt kolejnej debaty społecznej, którą policjanci planują zorganizować we wrześniu tego roku dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego.

Skrót policyjnego sprawozdania:

W 2012 roku na terenie Miasta Mińska Mazowieckiego odnotowano mniejszą liczbę przestępstw, tj. 354 przestępstwa w 2012, gdzie w 2011 roku było ich 385. Jedynie w kategorii przestępstw rozbójniczych odnotowano wzrost, lecz związane to było z sytuacją, w której jeden sprawca miał na koncie kilka tego typu przestępstw. Prowadzone systematycznie działania prewencyjne oraz czynności operacyjne i dochodzeniowo-śledcze doprowadziły  do utrzymania wysokiej skuteczności ścigania przestępstw na poziomie 67 % w powiecie mińskim, natomiast w mieście Mińsk Mazowiecki na poziomie 66 %. Dla porównania w 2011 roku wykrywalność przestępstw w mieście wynosiła 63 %.

W 2012 roku odnotowano spadek włamań w Mińsku Mazowieckim. Włamywano się głównie do pomieszczeń gospodarczych, garaży, nowobudowanych domów jednorodzinnych oraz domów mieszkalnych, a także domków letniskowych. Przedmiotem zainteresowania sprawców były narzędzia i materiały budowlane, biżuteria, pieniądze, sprzęt komputerowy i RTV. Policjanci prowadzili liczne działania kontrolno-prewencyjne, polegające na zwiększeniu patroli w miejscach występowania takich zdarzeń. Dzięki pracy operacyjnej i procesowej udało się między innymi ustalić zatrzymać sprawców włamań do samochodów, którzy kradli głównie radioodtwarzacze samochodowe i radia CB oraz sprawcę włamań do domów jednorodzinnych, który kradł biżuterię. Wskaźnik wykrywalności włamań wyniósł 27,6 % w 2012 roku, dla porównania w 2011 roku wynosił 23,8 %.

W 2012 odnotowano nieznaczny spadek liczby kradzieży. Popełniono tylko 2 kradzieże mniej niż w 2011 roku. Kradzieże dotyczyły głównie drobnych przedmiotów: torebek, portfeli, dokumentów, telefonów komórkowych oraz asortymentu handlowego, a także metali kolorowych i elementów metalowych, znajdujących się na prywatnych działkach i posesjach. Popełniano je głównie w miejscach publicznych, w okolicach urzędów, w sklepach, na targowisku, w przychodniach, na osiedlach domów jednorodzinnych, a nawet w szkołach. Na mińskim targowisku prowadzono systematyczne działania, wymierzone w kieszonkowców i drobnych złodziei. Prowadzono też liczne akcje profilaktyczne i kampanie medialne. Na stronie internetowej jednostki Policji, a także w lokalnej prasie pojawiały się komunikaty dotyczące sposobów działania złodziei. Wskaźnik wykrywalności włamań wyniósł 31% w 2012 roku, dla porównania w 2011 roku wynosił 19,4 %.

Skuteczne działania policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości samochodowej, skutecznie przeciwdziałały wzrostowi tej przestępczości. W 2012 roku skradziono w Mińsku Mazowieckim 3 samochody mniej niż w 2011 roku. Wzorem lat ubiegłych, policjanci z Wydziału Kryminalnego, sprawdzali szroty i komisy samochodowe. Policjanci współpracowali z wydziałem do walki z przestępczością samochodową Komendy Stołecznej Policji oraz policjantami z sąsiednich jednostek.

W działaniach brali też udział biegli, którzy wstępnie weryfikowali legalność i  pochodzenie sprowadzanych części i samochodów. Wskaźnik wykrywalności włamań wyniósł 25 % w 2012 roku, dla porównania w 2011 roku wynosił tylko 5 %.

W 2012 roku wzrosła liczba przestępstw rozbójniczych, popełniono ich o 8 więcej niż w roku poprzednim. Przedmiotem zainteresowania sprawców były głównie telefony komórkowe i pieniądze. Przestępstwa te popełniano zwykle porą nocną, w okolicach osiedli, przystanków i dworców komunikacji publicznej, a także w sklepach i różnych punktach handlowych w Mińsku Mazowieckim. Dzięki żmudnej pracy operacyjnej i dochodzeniowej policjantów pionu kryminalnego, udało się ustalić i zatrzymać wielu sprawców. Sukcesem wykrywczym było zatrzymanie sprawcy napadów na ekspedientki sklepów w Mińsku Mazowieckim. Na wniosek Policji i Prokuratury, Sąd Rejonowy stosował wobec większości sprawców przestępstw rozbójniczych - środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wskaźnik wykrywalności przestępstw rozbójniczych wyniósł 84,2 % w 2012 roku, dla porównania w 2011 roku wynosił 83,3 %.

W 2012 roku w kategorii bójki i pobicia popełniono 5 przestępstw mniej niż w 2011 roku. Skuteczność ścigania wyniosła w roku sprawozdawczym 90,5 %, dla porównania w 2011 roku wynosiła 93,3 %. Ponad 40% osób podejrzanych o popełnienie tych przestępstw stanowiły osoby nieletnie. Ich sprawy znajdowały swój finał w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich.

W 2012 roku spadła liczba uszkodzeń mienia, gdyż tego rodzaju przestępstw odnotowano 11 mniej niż roku poprzednim. W dalszym ciągu niszczono nie tylko prywatne mienie, ale też elementy infrastruktury miejskiej czy też będące własnością przedsiębiorstw kolejowych. Policjantom udało się wykryć między innymi sprawcę uszkodzenia Pomnika 1 PLM w Mińsku Mazowieckim. Wykrywalność przestępstw z tej kategorii wyniosła 29,4 % w 2012 roku, natomiast w 2011 roku wynosiła 32,2 %.

W 2012 roku policjanci w powiecie mińskim zabezpieczyli:

  • 22 rośliny konopi indyjskiej,
  • 208 gramów marihuany,
  • 8 gramów haszyszu,
  • 81 gramów amfetaminy,
  • 14 gramów kokainy.

w tym  5 osób usłyszało zarzuty handlu środkami odurzającymi, zlikwidowano też 1 uprawę konopi indyjskiej. Policjanci przedstawili zarzuty popełnienia przestępstw narkotykowych 72 podejrzanym, z czego 18 stanowiły osoby nieletnie. Wskaźnik wykrywalności przestępstw narkotykowych wyniósł  94,4 % w 2012 roku, dla porównania w 2011 roku wynosił 97,4 %.

W 2012 roku, policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą w ramach prowadzonych działań:

  • zabezpieczyli 15 813 paczek papierosów o wartości rynkowej 158 130 złotych, gdzie wartość akcyzy wynosiła 203 200 złotych, a straty Państwa z tytułu uszczuplenia VAT-u wyniosłyby 51 000 złotych,
  • zabezpieczyli 205 litrów spirytusu o wartości 10 250 złotych, gdzie wartość akcyzy wynosiła 9 660 złotych, a straty z tytułu uszczuplenia podatku VAT mogły wynieść 2 835 złotych.
  • zajęli sprawcom mienie o wartości prawie  38 670 złotych,
  • przeprowadzili 148 kontroli rynków i targowisk,
  • przeprowadzili prawie 70 kontroli z innymi służbami i organami: Służbą Celną, Strażą Graniczną, Sanepid-em, Ochrona Środowiska, Weterynarią.

Wskaźnik wykrywalności przestępstw gospodarczych wyniósł  95,7 % w 2012 roku, dla porównania w 2011 roku wynosił 92,6 %.

W 2012 roku w całym powiecie mińskim, a przede wszystkim w Mińsku Mazowieckim wzrosła liczba nieletnich sprawców czynów karalnych i liczba przestępstw przez nich popełnionych, 149 sprawców popełniło 127 czynów karalnych. Nieletni popełnili mniej włamań i uszkodzeń mienia, jednak zanotowano wzrost ich aktywności w takich kategoriach jak: przestępstwa rozbójnicze, kradzieże, bójki i pobicia oraz uszkodzenia ciała. Wzrost liczby czynów związanych z przestępczością narkotykową i większa liczba ujawnionych sprawców takich zachowań, świadczy o coraz większej aktywności Policji w sferze ujawniania i zwalczania tej przestępczości w powiecie mińskim, szczególnie wśród młodzieży. Miejscem popełnienia przestępstw z udziałem nieletnich były głównie szkoły i ich okolice. Telefony komórkowe, odtwarzacze mp3 i mp4, drobna biżuteria, to przedmioty, które były najczęściej przywłaszczane. Czyny karalne najczęściej popełniała młodzież szkolna między 13 a 17 rokiem życia. Z policyjnych statystyk wynikało, że na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki ujawniono ponad 60 % czynów karalnych popełnionych przez nieletnich sprawców w skali całego powiatu mińskiego.

Policjanci z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii, dzielnicowi, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego oraz oficer prasowy, uczestniczyli w spotkaniach z młodzieżą szkolną, rodzicami i pedagogami. Przedmiotem spotkań było omawianie zagadnień związanych z przestępczością, demoralizacją, patologiami społecznymi oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

W 2012 roku odbyło się 218 spotkań, w tym:

  • 58 z rodzicami,
  • 54 z pedagogami,
  • 106 z dziećmi i młodzieżą.
  • Przeprowadzono również 76 rozmów profilaktyczno – ostrzegawczych  w tym:
  • 72 z nieletnimi,
  • 9 z rodzicami lub prawnymi opiekunami.

Policjanci skierowali również do Sądów Rodzinnych, poradni, a także organizacji pomocowych 244 wnioski i zawiadomienia. Nieoceniona okazała się bardzo dobra współpraca ze szkołami, a w szczególności z dyrektorami, pedagogami i nauczycielami. Duży nacisk położono na działalność edukacyjno-profilaktyczną i prewencję kryminalną. Od poniedziałku do piątku, w godzinach nauki szkolnej, na terenie miasta Mińsk Mazowiecki, pełnił służbę patrol szkolny, w skład którego wchodził strażnik miejski i policjant. Funkcjonariusze czuwali nad przestrzeganiem ładu i porządku publicznego oraz reagowali na każdy przejaw naruszenia prawa.

W 2012 roku  policjanci z Wydziału  Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, uczestniczyli w wielu akcjach i programach prewencyjnych, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie mińskim.

W 2012 roku na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim pełnili służbę policjanci z:

  • WRD KSP w Warszawie,
  • OPP w Warszawie,
  • WWP KSP w Warszawie,

Wspólne realizacje prowadzono też z policjantami z Komend Rejonowych i Powiatowych oraz stołecznych wydziałów: Kryminalnego oraz do walki z przestępczością samochodową. Funkcjonariusze pionu Prewencji brali udział w zabezpieczeniu licznych uroczystości kulturalno-rozrywkowych, religijnych, festynów, meczy i imprez sportowych. Nie odnotowano żadnych poważniejszych zakłóceń ładu i porządku publicznego podczas tych zabezpieczeń. Zabezpieczono w sumie kilkanaście imprez masowych, zarówno o charakterze kościelnym jak i świeckim. Organizowano też liczne działania kontrolno-prewencyjne. Zadania prewencyjne na terenie miasta i gminy Mińsk Mazowiecki oraz gminy Siennica, wykonywali policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego. Oto efekty ich pracy:

  • przeprowadzili ogółem 7791 interwencji, w tym większość w miejscach publicznych, a także domowych, a wśród nich związanych też z przemocą w rodzinie,
  • wylegitymowali 12904 osoby,
  • zatrzymali 168 sprawców na gorącym uczynku bądź zaraz po popełnieniu przestępstwa,
  • ujawnili 2523 wykroczenia,
  • nałożyli 1562 mandaty karne,
  • pouczyli 839 osób,
  • skierowali 122 wnioski o ukaranie do Sądu,
  • doprowadzili 70 osób do Sądu i Prokuratury oraz innych instytucji .

W 2012 roku w granicach administracyjnych Miasta Mińsk Mazowiecki odnotowano:

  • 462 zdarzenia drogowe w tym:
  • 437 kolizji
  • 25 wypadków, w których:
  • śmierć poniosły 3 osoby i ranne zostały 32 osoby.

Odnotowano 11 zdarzeń drogowych mniej, w tym 5 wypadków mniej i 6 kolizji mniej niż w 2011 roku. W wypadkach zostało rannych 8 osób mniej, zwiększyła się natomiast liczba ofiar śmiertelnych,  w 2012 roku zginęły 2 osoby więcej.

Dzięki środkom finansowym pochodzącym z budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki, możliwe było unowocześnienie dotychczasowych zasobów sprzętowych, doposażenie policjantów w nowy sprzęt i nagrodzenie wyróżniających się w służbie funkcjonariuszy. Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki przekazał mińskiej Komendzie w 2012 roku – 70 tysięcy złotych z czego, 32 500 złotych na zakup nieoznakowanego radiowozu, 23 500 złotych na zakup sprzętu teleinformatycznego, 10 tysięcy złotych na zakup sprzętu techniki policyjnej i psa służbowego oraz 4 tysiące złotych  na nagrody dla policjantów. Współpraca z władzami miejskimi pozytywnie wpłynęła na poprawę wizerunku i efektywności Policji w powiecie mińskim. W dalszym ciągu realizowano porozumienie o wspólnych służbach ze Strażą Miejską, zwiększając tym samym liczbę patroli w miejscach najbardziej zagrożonych przestępczością.

Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim przedstawiał władzom miejskim informacje o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz skuteczności działań Policji. Poprzez udział w spotkaniach właściwych Komisji jak również wspólnot lokalnych, zacieśniono współpracę z miejskimi społecznościami.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej od wielu lat biorą czynny udział w wielu policyjnych przedsięwzięciach oraz inicjatywach służących poprawie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu mińskiego i Mińska Mazowieckiego. Dzięki przychylności Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej oraz poprzedniego i obecnego kierownictwa Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckiem, na mocy zawiązanego porozumienia, w samym tylko 2012 roku z udziałem żandarmów zorganizowano 1281 służb, zarówno z policjantami ogniw patrolowo-interwencyjnych, jak również funkcjonariuszami drogówki. Żandarmi mieli na koncie zatrzymania sprawców przestępstw kryminalnych w różnych kategoriach, w tym sprawców kradzieży, włamań czy też przestępstw rozbójniczych. Od 8 kwietnia 2013 roku wznowiono wspólne służby z Żandarmerią Wojskową.

Policjanci pełnili wspólne służby ze strażnikami miejskimi z Mińska Mazowieckiego i Sulejówka. Od poniedziałku do piątku na terenie Mińska Mazowieckiego, w godzinach zajęć szkolnych, w okolicach szkół, przystanków i dworców komunikacyjnych pojawiał się patrol szkolny. Policjanci przeprowadzili ze strażnikami miejskimi w Mińsku Mazowieckim i Sulejówku 132 służby patrolowe i obchodowe. W dalszym ciągu realizowano  porozumienie  z  Burmistrzem Mińska Mazowieckiego, o powołaniu wspólnych patroli, pełniących służbę patrolowo-interwencyjną i obchodową.

Priorytety i założenia mińskiej Policji na 2013 roku:

  • Utrzymanie wysokiej skuteczności ścigania i wykrywania sprawców przestępstw i wykroczeń w Mińsku Mazowieckim i powiecie mińskim,
  • Zwiększenie działań prewencyjnych i profilaktycznych, na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego,
  • Aktywna działalność prasowo - informacyjna, na rzecz wzrostu społecznego zaufania i praca nad właściwym wizerunkiem Policji, jako formacji skutecznej i przyjaznej społeczeństwu,
  • Zacieśnianie więzi lokalnych poprzez organizację spotkań ze społeczeństwem.

dn

Powrót na górę strony