Wystąpienie Komendanta przed Radą Powiatu Mińskiego na XXIV Sesji
Podczas obrad XXIV Sesji Rady Powiatu Mińskiego, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim, podinsp. Robert Kokoszka zreferował sprawozdanie z działalności lokalnej Policji, przedstawiając informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w powiecie mińskim w 2008 roku. Prawie 70 % wykrywalność i 444 przestępswta mniej to dowód na pracowitość mińskich stróżów prawa.
Raz w roku, na forum Rady Powiat Mińskiego przedstawiciele kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, przedstawiają wyniki pracy osiągnięte na płaszczyźnie zwalczania przestępczości, w tym gospodarczej i narkotykowej, poprzez omówienie problematyki nieletnich oraz działań prewencyjnych, z podkreśleniem stanu bezpieczeństwa na drogach.
Analizując policyjne statystyki można powiedzieć, że od 2005 roku liczba przestępstw w powiecie sukcesywnie spada. Przez ostatni rok ogólna liczba czynów zabronionych zmniejszyła się ponownie, tym razem o 444 przestępstwa mniej. Idzie za tym wzrost wykrywalności, która w 2008 roku osiągnęła poziom 70 %.
Nie tylko liczby świadczą o dobrych wynikach policjantów. W opinii lokalnej społeczności policjanci z Mińska Mazowieckiego pracują coraz lepiej. Pomimo dobrych społecznych relacji, działania Policji są w dalszym ciągu ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa mińszczan i mieszkańców całego powiatu. Jedno jest pewne, zaufanie społeczne rośnie. A zadaniem Policji jest dążyć do tego, aby jej wizerunek był coraz lepszy. Służy również temu działalność prasowo-informacyjna w Policji.
Na XXIV Sesji Rady Powiatu Mińskiego o policyjnej pracy na przełomie 2008 roku opowiedział podinsp. Robert Kokoszka, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji do spraw Prewencji. Właśnie on podsumował policyjne przedsięwzięcia i inicjatywy, dziękując przy tym władzom powiatu i lokalnym samorządom za dotychczasowe wsparcie finansowe, na rzecz unowocześniania wyposażenia Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, w tym zakupy radiowozów, techniki policyjnej i sprzętu komputerowego.
Jak zwykle na uroczystej sesji nie zabrakło pytań i próśb ze strony radnych. Poruszono między innymi kwestię funkcjonujących na terenie powiatu mińskiego kopalni żwiru i piasku oraz związanego z tą działalnością transportu ciężkiego na powiatowych i gminnych drogach. Radni prosili o zwiększenie policyjnych działań w zakresie przeciwdziałaniu dewastacji dróg i poprawy bezpieczeństwa. Komendant zapewniał, że Policja dokładnie przyjrzy się temu problemowi, nawiąże również w tym zakresie współpracę z samorządem i innymi służbami, między innymi Inspekcją Transportu Drogowego.
Oprócz postulatów i sygnalizowania stróżom prawa dziedzin, na które powinni zwrócić uwagę, byli też tacy którzy wyrażali słowa uznania dla policyjnej służby. Policjanci usłyszeli bardzo budującą opinię o patrolach szkolnych, które funkcjonują w powiecie mińskim od wielu lat, są coraz skuteczniejsze i przynoszą coraz lepsze efekty.
Komendant Kokoszka wyczerpująco odpowiadał na wszelkie pytania, podkreślając przy tym jak ważna jest współpraca ze społeczeństwem. W dziedzinie ruchu drogowego wspomagał go podkom. Piotr Wojda Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, który rozwinął między innymi tematykę niebezpiecznych zachowań motocyklistów. W tej dziedzinie policjanci planują prowadzenie szeregu działań zmierzających do ograniczenia niebezpiecznych zachowań motocyklistów.
Ważny dla Policji głos zabrał Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, który podziękował serdecznie za dotychczasowe zaangażowanie, życząc tym samym sukcesów w następnych latach. To były budujące słowa, a najbardziej te, że jest dumny z ich pracy, są prawdziwym podziękowaniem za dotychczasowe zaangażowanie.
Tymczasem policjantów czeka kolejny rok trudnej i ciężkiej służby dla obywateli, ich zdrowia, mienia i spokoju. Aby wszystkim w powiecie mińskim żyło się bezpiecznie. Tego życzą sobie i policjanci, radni i na pewno wszyscy mieszkańcy. Policja służy przecież społeczeństwu.
dn