Aktualności

Sympozjum „Młodzież dla siebie - Bezpieczna jazda...? – Złe nawyki dobrych kierowców”

Data publikacji 07.04.2013

„Młodzież dla siebie - Bezpieczna jazda...? – Złe nawyki dobrych kierowców”, takie hasło było mottem V Sympozjum dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanego kolejny rok z rzędu w mińskim „Mechaniku”. Tym razem gościem specjalnym był utytułowany pilot rajdowy Maciej Wisławski. Dodatkową atrakcją był pokaz symulatora jazdy na motorowerze, który przedstawił uczestnikom sympozjum twórca Akademii Bezpiecznej Jazdy, Krzysztof Gos wspólnie z Krzysztofem Soleckim. Uczniowie mogli też zobaczyć, jakim wyposażeniem dysponują policjanci z mińskiej drogówki.

To już piąta edycja tej szczytnej idei, przypomniano na wstępie inauguracji V Sympozjum dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim „Mechaniku”. Sympozjum, które już piąty raz gościło w murach szkoły, było poświęcone bezpieczeństwie młodzieży na drogach. Kolejne edycje miały pokazać, jakie zagrożenia czyhają na młodych ludzi, często zdobywających swoje pierwsze doświadczenia za kierownicą samochodu. Każda edycja sympozjum, pomimo tego, że była organizowana pod różnymi hasłami, dotyczyła bezpieczeństwa młodych ludzi. Celem dotychczasowych edycji było ukazanie młodym ludziom przesłania, że to od nich samych zależy bezpieczeństwo, bo nawyki które wyrobią w sobie w młodości, kulturę jazdy, przestrzeganie przepisów, będą procentowały w przyszłości bezwypadkową i bezkolizyjną jazdą.

Piątkowe sympozjum rozpoczęło się powitaniem zaproszonych gości przez dyrektora placówki Tomasza Płochockiego. W sympozjum wzięli udział: Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, Wicestarosta Krzysztof Płochocki, Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim młodszy inspektor Robert Kokoszka, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych mińskiego Starostwa Tomasz Górny, psycholog Maria Albrechcińska Oleksiuk, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej. Najważniejszymi uczestnikami byli jednak uczniowie z mechanika i innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego, bo to właśnie dla nich było przygotowane sympozjum.

Podczas tegorocznej edycji powitano specjalnego gościa, kierowcę i pilota rajdowego, a także dziennikarza motoryzacyjnego Maciej Wisławskiego oraz Krzysztofa Gosa twórcę Akademii Bezpiecznej Jazdy i Krzysztofa Soleckiego, obecnie zarządzających firmą, zajmującą się dystrybucją profesjonalnych symulatorów do nauki jazdy motorowerem i samochodem.

Zanim rozpoczęto sympozjum, Maria Albrechcińska Oleksiuk, która była jego moderatorem, zwróciła się d młodzieży słowami: „Bardzo nam zależy, abyście żyli długo i szczęśliwie i korzystali z dobrodziejstw techniki”, mając tu zapewne na myśli bezpieczną jazdę samochodami i innymi pojazdami, bo tylko rozsądne korzystanie z tych właśnie dobrodziejstw daje radość i satysfakcję.

Po powitaniu gości przez dyrektora Tomasza Płochockiego, głos zabrał Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, dziękując organizatorem za podjęcie kolejnego wyzwania i dziękując młodzieży za tak liczne przybycie.

Pierwszym prelegentem był tego dnia nadkomisarz Piotr Wojda Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego. Policjant przedstawił statystykę zdarzeń drogowych, najpierw w Polsce, a później w powiecie mińskim. Piotr Wojda podał młodzieży kilka przykładów wypadków, które miały miejsce w tym i ubiegłym roku, aby przestrzec młodych ludzi przed konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań, na przykład jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości. Piotr Wojda szczególną uwagę zwrócił na błędy osób pieszych popełnionych na drogach.

Po prezentacji mińskiego policjanta, swoją prelekcję rozpoczął młodszy inspektor w stanie spoczynku Wojciech Pasieczny, policjant, podróżnik i uznany ekspert w dziedzinie rekonstrukcji wypadków drogowych. „Marzenia się spełniają, tylko trzeba chcieć” - powiedział na początku swojego wykładu. To od młodych ludzi zależy, czy będą promować i naśladować bezpieczne zachowania, z uporem iść przez życie i realizować swoje marzenia. Młodzież mogła obejrzeć ciekawą projekcję przygotowaną przez Wojciecha Pasiecznego, pokazującą najczęstsze błędy popełniane przez kierowców na drogach, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Inspektor Pasieczny porównał liczbę zabitych na polskich drogach w wypadkach do liczby osób, które zginęły  w zamachach terrorystycznych. Wyszło na to, że w Polsce w ciągu jednego roku ginie tyle osób na drogach ile na całym świecie w różnych zamachach zginęło przez ostatnich osiem lat. To porównanie ukazało zgromadzonym na sali, jak niebezpieczne są wypadki na drogach.

W końcu przyszedł czas na pierwszego specjalnego gościa, którym był kierowca i pilot rajdowy, dziennikarz motoryzacyjny - Maciej Wisławski. Młodzież mogła posłuchać ciekawych opinii Macieja Wisławskiego na temat polskich kierowców i ich zachowań. „Prowadzenie samochodu, to jest sztuka, a ulice to nie miejsce na bitwy”, takie przesłanie przekazał młodzieży doświadczony kierowca i pilot, a koniec dodał „życie jest zbyt cenne, żeby zostawić je na drodze”.

Ostatnim punktem sympozjum było zaprezentowanie możliwości symulatora jazdy na motorowerze, który przywieźli do Mińska Mazowieckiego, Krzysztof Gos i Krzysztof Solecki. Pierwszy z nich był już znanym od wielu lat w naszym kraju pomysłodawcą i twórcą Akademii Bezpiecznej Jazdy. Jak powiedział, postanowił zrobić jeszcze więcej dla bezpieczeństwa, dostrzegając potrzebę szkolenia młodych kierowców na symulatorach, co według jego obserwacji miało być bardziej rozwijające i  równie bezpieczne. Jedna z uczennic miała możliwość sprawdzenia się na symulatorze w różnych sytuacjach i warunkach pogodowych.

Na zakończenie Piotr Wojda zaprosił młodzież do stolika, przy którym prezentował specjalistyczne wyposażenie funkcjonariuszy drogówki, w tym testery trzeźwości, mierniki prędkości oraz przenośne oświetlenie wykorzystywane  podczas zabezpieczania przez policjantów zdarzeń drogowych. Przybyli na sympozjum uczniowie mogli tez zobaczyć policyjny radiowóz wyposażony w wideorejestrator.

Sympozjum zorganizowane w tym roku było równie kształcące i ciekawe jak wszystkie poprzednie edycje. Miejmy nadzieję, że to co zobaczyli młodzi ludzie, będzie działać na ich wyobraźnię i kształtować zdrowy rozsądek podczas jazdy motorowerem, motocyklem i samochodem.

dn

 

 

 

               

Powrót na górę strony