Aktualności

Nie daj się okraść - zadzwoń i zgłoś interwencję

Data publikacji 05.08.2012

Policjanci z Mińska Mazowieckiego apelują do mieszkańców powiatu mińskiego o zdecydowaną reakcję w stosunku do podejrzanych osób kręcących się w rejonach osiedli domów jednorodzinnych i osiedli wielomieszkalnych. W ostatnim tygodniu lipca w Siennicy miało miejsce włamanie do domu jednorodzinnego. Włamywacze wyłamali okno, weszli do środka i ukradli biżuterię znacznej wartości. Policjanci sprawdzą każdy sygnał od mieszkańców. Wystarczy po prostu zadzwonić tel. (025) 759 72 00 lub 112 i 997. Dzięki mieszkańcom szanse Policji na zatrzymanie przestępców zdecydowanie wzrosną.

W ostatnim tygodniu lipca włamywacze pojawili się w Siennicy. Ich celem stał się dom jednorodzinny, do którego dostali się po wyłamaniu okna pod nieobecność właścicieli. Z domu zniknęła złota i srebrna biżuteria znacznej wartości. W tej sprawie prowadzone jest teraz dochodzenie, zmierzające do ustalenia sprawców i odzyskania skradzionego mienia. Funkcjonariuszom zależy na każdej informacji, która mogłaby pomóc w rozwiązaniu tej sprawy. Policjanci nie ukrywają, że nie tylko działania operacyjne i procesowe, ale przede wszystkim współpraca z mieszkańcami ma szczególny wpływ na wykrycie sprawcy takiego przestępstwa.

Bardzo często, zanim dojdzie włamania, złodziej próbuje zdobyć jak najwięcej informacji o lokatorach. Może nie tylko obserwować mieszkanie czy też dom z daleka, zapamiętując w jakich godzinach nie ma żadnego z domowników. Włamywacz może próbować też dostać się w okolice domu czy tez klatki schodowej bloku, aby sprawdzić zamki czy też inne zabezpieczenia. W sprawach prowadzonych dotychczas przez policjantów z mińskiej Komendy analizowane są zachowania potencjalnych przestępców i sytuacje jakie miały miejsce do tej pory.

W tym materiale chcemy uzmysłowić mieszkańcom, że działanie włamywacza może być poprzedzonym długim procesem zdobycia jak największej liczby informacji o swoim celu i obiekcie przestępstwa. Dlatego policjanci zalecają maksimum przezorności w stosunku do osób nieznajomych, podejrzanych usługodawców, domokrążców, zbieraczy datków na różne cele czy też roznosicieli ulotek czy też ogłoszeń na tablice. Mówimy oczywiście o osobach, których wcześniej nie widzieliśmy w miejscu naszego zamieszkania, widzimy je pierwszy raz a ich zachowanie odbiega od przysłowiowej normy. Przebierani kominiarze, handlowcy, którzy tak naprawdę nic nie sprzedają mogą być na usługach przestępców, bądź sami nimi są.

Z policyjnej praktyki wychodzi jedna ważna zasada, że w sprawę oprócz zaangażowania Policji, muszą być też zaangażowane inne osoby. Dlatego mińskim stróżom prawa zależy na tym , żeby mieszkańcy mogli przekazać nawet najmniejszą sugestię, którą policjanci będą mogli wykorzystać. Czasami wystarczy telefon, żeby uniemożliwić przestępcy popełnienie czynu zabronionego, żeby zatrzymać złodziei na gorącym uczynku, przerwać załadunek czy też przekazanie paserowi skradzionych przedmiotów. Jeżeli Policja otrzyma taki sygnał od razu, to szansę na ujawnienie przestępstwa znacznie rosną. Funkcjonariusze z Mińska Mazowieckiego mogą mnożyć sytuacje, w których mieszkańcy reagowali i nie tolerowali przestępczych zachowań, czym przyczynili się do ustalenia i wykrycia sprawców wielu przestępstw.

Drodzy mieszkańcy, jeżeli nie wiecie kim może być podejrzany samochód parkujący przy klatce, dziwna osoba która obserwuje wasz dom lub osiedle, dzwońcie, policjanci zapewniają, że sprawdzą każdy taki sygnał, nawet anonimowy.

Dla przypomnienia telefony alarmowe mińskiej Komendy: (025) 759 72 00 oficer dyżurny lub 112 i 997 oraz do wydziału kryminalnego (025) 759 72 64 lub (025) 759 72 34. Można też pisać na adres email: policjaminskmazowiecki@vp.pl.

dn

Powrót na górę strony