Aktualności

Złamał sądowy zakaz i wpadł podczas kolizji

Data publikacji 21.11.2011

Nad 46-letnim Zbigniewem J. z Mińska Mazowieckiego, ciąży groźba kary nawet 5 lat pozbawienia wolności, za złamanie sądowego zakazu, który zabraniał mu jazdę samochodem, po trzech wcześniejszych wpadkach. Zatrzymany przez policjantów mężczyzna był znowu pijany. Tym razem miał prawie trzy promile alkoholu w organizmie. Policjanci przypominają, że obecny kodeks karny jest surowy dla drogowych recydywistów.

Policjantów z wydziału ruchu drogowego wezwano do obsługi kolizji rogowej, która miała miejsce na ulicy Mrozowskiej w Mińsku Mazowieckim. Ze wstępnych analiz wynikało, że sprawcą zdarzenie drogowego mógł być kierowca audi, który nie udzielił pierwszeństwa przejazdu oplowi jadącemu ulicą Mrozowską.

Policjanci zbadali stan trzeźwości obydwu kierowców. Wynik kierowcy z opla był bez zastrzeżeń, jednak kierowca audi okazał się pijany. Mężczyzną tym był 46-letni Zbigniew J. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, wyszło na jaw, że Zbigniew J. ma orzeczony sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, obowiązujący do 2013 roku, Mężczyzna miał już w sumie, na koncie trzy takie wpadki. Tym razem wydmuchał na alkomacie równowartość prawie 3 promili alkoholu. Nie miał też przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Policjanci z dochodzeniówki przedstawili Zbigniewowi J. zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości i złamania sądowego zakazu. Mężczyznę objęły już nowe przepisy, na mocy których może trafić do więzienia na okres od trzech miesięcy do 5 lat.

Policjanci przypominają „naśladowcom” Zbigniewa J. treść aktualnie obowiązującego artykułu, dotyczącego opisywanej sytuacji:

Art.178a kodeksu karnego:

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

dn

 

  

Powrót na górę strony