Aktualności

Mińska komenda bogatsza o 3 psy służbowe

Data publikacji 08.11.2010

W ostatnim czasie komenda w Mińsku Mazowieckim powiększyła swoje szeregi - samorządy zakupiły dla Policji trzy psy służbowe. Są to owczarki niemieckie o specjalności patrolowo-tropiącej. Jeden z zakupionych psów policyjnych wraz ze swoim przewodnikiem odbywa właśnie szkolenie. Tresura odbywa się w Sułkowicach, gdzie mieści się specjalny ośrodek do szkolenia psów. Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim podinsp. Robert Kokoszka składa serdeczne podziękowania władzom samorządowym.

 

W ostatnim czasie KPP w Mińsku Mazowieckim powiększyła swoje szeregi - samorządy zakupiły dla Policji trzy psy służbowe. W związku z powyższym w imieniu własnym oraz policjantów Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim podinsp. Robert Kokoszka składa serdeczne podziękowania władzom samorządowym:

Staroście Powiatu Mińskiego - Panu Janowi Tarczyńskiemu,

Burmistrzowi Kałuszyna – Panu Marianowi Soszyńskiemu,

oraz wójtom:

gminy Mrozy – Panu Dariuszowi Jaszczukowi,

gminy Latowicz – Panu Bogdanowi Świątek-Górskiemu

gminy Siennica – Panu Grzegorzowi Zielińskiemu

 

Mińska Policja wielokrotnie była wspierana przez władze samorządowe przy zakupach niezbędnego wyposażenia i sprzętu oraz pojazdów służbowych. Każdorazowe wsparcie komendy ma swoje przełożenie na większą możliwość zapewnienia porządku i bezpieczeństwa ludności na terenie powiatu mińskiego.

 

Tym razem policjanci otrzymali od samorządów - trzy psy służbowe. Są to owczarki niemieckie o specjalności patrolowo-tropiącej. Jeden z zakupionych psów policyjnych odbywa właśnie szkolenie wraz z policjantem którego będzie partnerem. Tresura odbywa się w Sułkowicach, gdzie mieści się specjalny ośrodek do szkolenia psów służbowych. Ośrodek ten jest częścią Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Dwa pozostałe czworonogi trafią do komendy już wkrótce.

Psy służbowe to nieoceniona pomoc w wielu sytuacjach, z którymi spotyka się policjant w czasie codziennej służby. Powszechnie wiadome jest, że pies ma niezwykłą psychiką i silnie rozwinięte zmysły – węchu, słuchu i wzroku oraz instynkty o dużym znaczeniu dla człowieka. Węch psa jest szczególnie wrażliwy na zapachy pochodzenia organicznego, a więc wydzielane przez ludzi i zwierzęta. Służbowy pies policyjny potrafi zapamiętać ok. 600 tys zapachów wraz z ich przeznaczeniem.

W określonych sytuacjach policyjne psy patrolowo-tropiące mogą być używane w charakterze środków przymusu bezpośredniego, między innymi do:

  • odpierania czynnej napaści,

  • pokonywania czynnego oporu,

  • pościgu za osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa,

  • udaremnienie ucieczki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności, tymczasowo aresztowanego lub zatrzymanego przestępcy.

Niezastąpione są również w czasie poszukiwań osób zaginionych.


 

Powrót na górę strony