W służbie szkolnej profilaktyki
Na przełomie ostatnich dwóch tygodni w kilku mińskich szkołach odbyły się prelekcje z policjantem z miejscowej Komendy Powiatowej. Były to spotkania dla rodziców jak również dla pierwszorocznej młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich. Tematami były szeroko rozumiane bezpieczeństwo, przeciwdziałanie uzależnieniom, odpowiedzialność za czyny karalne oraz przejawy demoralizacji. Spotkania z rodzicami przeprowadził sierż. sztab. Rafał Jarocki natomiast z młodzieżą sierż. Dominika Witek.
Rodzice klas pierwszych z Gimnazjum Miejskiego Nr 1 przy ul. Kopernika oraz z Zespołu Szkół im. Marii Curii Skłodowskiej przy ul 1 go PLM tzw. „Chemika” w Mińsku Mazowieckim mieli zorganizowane spotkania z sierż. sztab. Rafałem Jarockim, który prowadził edukację dotyczącą między innymi odpowiedzialności prawnej młodzieży i ich rodziców. Policjant uświadamiał dorosłym odpowiedzialność jaka ciąży na ich barkach za czyny swoich pociech. Mówił również o zasadach bezpieczeństwa uczniów oraz uprawnieniach i postępowaniu Policji z trudną młodzieżą szkolną. Poruszane były też problemy uzależnień i bezpieczeństwa młodzieży w szkole. Funkcjonariusz mówił rodzicom co zrobić żeby dziecko nie zeszło na drogę przestępstwa. Prelegent na zakończenie podsumował, że podstawą do dobrych relacji z młodzieżą jest zawsze szczera rozmowa rodzica, pedagoga lub policjanta oraz przedstawienie młodzieży jasnych reguł postępowania i konsekwentne ich przestrzeganie.
Drugi cykl spotkań był przeznaczony dla uczniów z klas pierwszych. Swoje oddzielne spotkania miała młodzież z Gimnazjum Nr 1 oraz z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie – "Chemik". Pogadanki z młodzieżą prowadziła sierż. Dominika Witek z Wydziału ds Nieletnich i Patologii. Policjantka przedstawiła uczniom założenia karnej odpowiedzialności za popełnione przestępstwa, mówiąc o karnych sankcjach i o jurysdykcji sądu rodzinnego, jako władnego w badaniu i orzekaniu w sprawach dotyczących nieletnich. Spotkanie miało na celu pokazanie młodzieży, że ich niewłaściwe zachowania mogą być traktowane jako demoralizacja lub czyny karalne.
Policjanci pracują już nad terminarzem kolejnych spotkań.
W kolejce czekają przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja.
/Policja/