Wpadł z papierosami bez akcyzy
Wczoraj rano, mińscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli ponad 780 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Jest to wynik pracy mińskich stróży prawa, którym pomagali funkcjonariusze Izby Celnej z Warszawy. Podczas akcji zatrzymano Bogdana P., 48-letniego mieszkańca gminy Mińsk Mazowiecki, który kontrabandę miał ukrytą na strychu budynku swojej rodziny oraz w swoim samochodzie i mieszkaniu.
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą już nieraz mieli okazję organizować akcje z funkcjonariuszami Służby Celnej. Działania na rynkach i targowiskach, przeszukania prywatnych domów i mieszkań, a także kontrole drogowe to formy dotychczasowej współpracy policjantów i celników. Ostatnia akcja zaowocowała zatrzymaniem 48 letniego mężczyzny i zabezpieczeniem 786 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy.
W środę rano (3.11.2010r) funkcjonariusze zaczęli obserwować jeden z domów przy ul. Małopolskiej w Mińsku Mazowieckim. Policjanci mieli informacje, że tu właśnie mogą być przechowywane papierosy bez akcyzy. Gdy policjanci zauważyli mężczyznę który wyszedł z budynku z foliową torbą pełną kartonów z papierosami, natychmiast ruszyli do akcji. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę w momencie gdy próbował odjechać swoim samochodem. Stróże prawa przeszukali samochód, strych mieszkania z którego wyszedł oraz jego miejsce zamieszkania. We wszystkich miejscach znaleźli łącznie 786 paczek papierosów. Bogdanowi P. został przedstawiony zarzut posiadania papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy w ilości 786 paczek, to jest o przestępstwo z art. 65 § 3 Kodeksu Karnego Skarbowego. W tym przypadku strata Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia akcyzy wyniosła ponad 8 000 złotych. Sprawca przyznał się do popełnienia przestępstwa i dobrowolnie poddał się karze. Po wpłaceniu grzywny i poręczenia majątkowego został zwolniony do domu.
rj
Kodeks Karny Skarbowy stanowi:
Art. 65. § 1. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63 lub 64, lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby lub opakowania z tymi wyrobami przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, jeżeli ich rodzaj, ilość lub wartość wskazują na zamiar wprowadzenia do obrotu,
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe, o których na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że stanowią przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63 lub 64, lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby lub opakowania z tymi wyrobami przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, jeżeli ich rodzaj, ilość lub wartość wskazują na zamiar wprowadzenia do obrotu,
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 4. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.