Aktualności

Uwaga na oszustwa! Seniorzy znów celem przestępców

Data publikacji 08.05.2025

Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim informuje o trzech niepokojących zdarzeniach, do których doszło w ostatnim czasie na terenie powiatu mińskiego. Ofiarami oszustów padły osoby starsze, które zostały zmanipulowane metodą „na policjanta”. W wyniku tych przestępstw seniorka straciła 65 tysięcy złotych, a inna- aż 70 tysięcy. W dwóch przypadkach seniorzy odebrali telefon od rzekomego policjanta, który informował o wypadku ich syna.

Schemat działania sprawców był podobny: oszust, podający się za funkcjonariusza policji, zadzwonił do starszej osoby i poinformował, że jej syn uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie nakazał przygotowanie i przekazanie wszystkich pieniędzy znajdujących się w domu, rzekomo w celu zabezpieczenia ich na potrzeby „policyjnego śledztwa”.

W obu przypadkach oszuści posłużyli się metodą wzbudzenia silnych emocji-informowali starsze osoby o rzekomym wypadku ich syna. To klasyczny mechanizm manipulacji, którego celem jest wywołanie paniki i odruchowej chęci pomocy bliskim, co osłabia czujność ofiary. Przestępcy doskonale wiedzą, jak wpłynąć na psychikę seniorów – wykorzystują ich wrażliwość, troskę o rodzinę i ograniczoną wiedzę na temat działań służb.

28 kwietnia doszło do trzeciej próby oszustwa wobec kolejnej seniorki. Tym razem mężczyzna, podszywając się pod znajomego rodziny, zadzwonił z dramatyczną historią: twierdził, że potrącił na pasach kobietę w ciąży, jadąc z córką poszkodowanej i potrzebuje pilnie pieniędzy. Umówili się na ich przekazanie następnego dnia. Seniorka udała się do banku, by wypłacić pieniądze. Na szczęście pracownik banku zorientował się, że kobieta może być ofiarą oszustwa i natychmiast zareagowała. Dzięki jej czujności seniorka nie straciła oszczędności.

Oszuści w tych trzech przypadkach zadzwonili w późnych godzinach nocnych, co dodatkowo spotęgowało dezorientację i niepokój u starszych osób. Wykorzystali moment, kiedy czujność ofiar jest naturalnie obniżona, by łatwiej wpłynąć na ich emocje. Informacja o rzekomym wypadku syna miała wywołać szok i natychmiastową reakcję – bez zastanowienia. To częsta taktyka przestępców, którzy celowo działają nocą, by zmniejszyć szansę na kontakt z rodziną lub logiczne myślenie.

Policja przypomina i stanowczo podkreśla: funkcjonariusze NIGDY nie proszę o przekazywanie pieniędzy, zwłaszcza przez telefon. Tego typu żądania są zawsze próbą oszustwa.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, zwłaszcza do rodzin seniorów rozmawiajcie ze swoimi bliskimi, ostrzegajcie ich, uczulajcie na tego typu sytuacje. Tylko wspólnie możemy zapobiec kolejnym tragediom finansowym. W razie jakichkolwiek wątpliwości – dzwońce pod numer alarmowy 112 i skonsultujcie sprawę z prawdziwym funkcjonariuszem.

Nie dajmy się oszukać!

Jak rozpoznać próbę oszustwa i jak się zachować?

1. Policja nigdy nie prosi o pieniądze!
Funkcjonariusze nie żądają gotówki, nie odbierają jej od obywateli i nie angażują ich w „tajne akcje policyjne”.

2. Zawsze zachowaj spokój i skontaktuj się z bliskimi.
Jeśli ktoś twierdzi, że Twoje dziecko lub wnuk miał wypadek – najpierw zadzwoń do niego lub innego członka rodziny, by potwierdzić te informacje.

3. Nie działaj pod presją czasu.
Oszuści celowo wywierają presję, byś nie miał chwili na zastanowienie się. Nie podejmuj decyzji od razu – skonsultuj się z kimś zaufanym.

4. Nie podawaj przez telefon danych osobowych, adresów, informacji o stanie konta czy miejscu przechowywania pieniędzy.

5. Zadzwoń na numer alarmowy 112 i opowiedz o sytuacji – nawet jeśli nie jesteś pewien, czy to próba oszustwa.

Rodzino, bądźcie wsparciem!

Regularnie rozmawiajcie ze swoimi bliskimi – zwłaszcza starszymi – o możliwych zagrożeniach. Poinformowany senior to bezpieczny senior.

 

sierż. Paula Antolak
 

Powrót na górę strony