Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mińsku Mazowieckim
28 lutego w Liceum Salezjańskim w Mińsku Mazowieckim odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie miało podniosły charakter, a jego organizację wzbogaciły elementy ceremoniału wojskowego.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku o gotowości do apelu. Po oficjalnym przywitaniu zgromadzonych gości i uczestników odmówiono modlitwę w intencji Ojczyzny. Następnie odczytano Apel Pamięci, który przypomniał o bohaterstwie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.
Podczas wydarzenia uczniowie szkół salezjańskich przybliżyli genezę świętą oraz historię pomnika poświęconego Danucie Siedzikównie „Ince” – młodej sanitariuszce Armii Krajowej, która stała się symbolem niezłomnej postawy patriotycznej.
W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, w tym przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. W wydarzeniu wziął udział także pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim, młodszy inspektor Sebastian Ciastoń.
Kulminacyjnym momentem obchodów było złożenie wieńców przy kamieniu upamiętniającym „Inkę”. W ten sposób zgromadzeni oddali hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski.
Uroczystości w Mińsku Mazowieckim były wyrazem pamięci i szacunku dla bohaterów, którzy mimo represji nie porzucili walki o Ojczyznę. Dzięki takim wydarzeniom młode pokolenie może lepiej zrozumieć historię i znaczenie wartości, za które walczyli Żołnierze Niezłomni.
sierż. Paula Antolak