Aktualności

Policyjne motto na konferencję „jest lepiej, ale…..”

Data publikacji 19.04.2010

Policjanci z Komendy Powiatowej w Mińsku Mazowieckim mieli okazją wziąć udział w drugiej edycji konferencji „Młodzież dla siebie-bezpieczna jazda”. Z ramienia lokalnej Policji wystąpił Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego komisarz Piotr Wojda, który znalazł się w elicie zaproszonych gości: znanego dziennikarza motoryzacyjnego Adama Kornackiego i publicysty Jarosława Korczaka. Policjanci zaprezentowali niezwykle ciekawą prezentację pt: „Jest lepiej, ale.......”.Młodzieży pokazano też liczne policyjne nowinki techniczne: miernik prędkości ISKRA-1, tester AlcoBlow i gogle imitujące obraz widziany przez osobę, której stężenie alkoholu w organizmie wynosi ponad 1 promil.

Zaproszenie na konferencję poświęconą bezpieczeństwu młodych kierowców zostało niezwykle ciepło przyjęte przez mińskich stróżów prawa. Pierwsza edycja zorganizowana w ubiegłym roku pod hasłem „Młodzież dla siebie-bezpieczna jazda” była bardzo wysoko oceniana przez lokalną Policję. Dlatego też możliwość udziału w drugiej edycji była swoistym wyróżnieniem dla policjantów, dla których właśnie bezpieczeństwo na drogach jest jednym z wiodących priorytetów.

Na konferencję przybyło wielu orędowników bezpiecznej jazdy, między innymi Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, Tomasz Górny zajmujący się zarządzaniem kryzysowym w powiecie, przedstawiciel warszawskiego WORD-u, młodszy inspektor Wojciech Pasieczny ze stołecznej drogówki, a także przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Szczególnym gościem był Adam Kornacki, rajdowiec i dziennikarz na co dzień realizujący program „Zakup kontrolowany” w TVN TURBO. Ważnym gościem i aktywnym uczestnikiem sympozjum był też publicysta i wykładowca akademicki Jarosław Korczak.

Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim godnie reprezentował komisarz Piotr Wojda szef mińskiej drogówki, omawiając na tle niezwykle ciekawej i barwnej prezentacji aspekty drogowych patologii i zachowań na drogach. Na pierwszy ogień poszły policyjne statystyki, które od kilku lat napawają optymizmem. Jednak w dalszym ciągu jest wiele pracy, nie tylko przed stróżami prawa, ale też samymi kierowcami, szczególnie tymi młodymi. To właśnie od nich zależy, jakie wypracują w sobie nawyki, aby bezpieczna jazda stała się standardem w ich życiu codziennym.

Tłem policyjnego wykładu były przykłady zdarzeń drogowych, które wydarzyły się w powiecie mińskim w ostatnim czasie. Piotr Wojda pokazał młodzieży, że drogówka sukcesywnie zyskuje nowoczesne narzędzia do egzekwowania i weryfikowania bezpiecznych zachowań. I tak młodzież mogła z bliska przyjrzeć się nowemu testerowi AlcoBlow, który jest w stanie po kilku sekundach pokazać wynik trzeźwości. Kolejną nowinką prezentowaną uczestnikom sympozjum był też ręczny miernik prędkości ISKRA 1, który umożliwia policjantom sprawdzanie prędkości nawet w czasie jazdy radiowozem. Ostatnim gadżetem, jaki przyniósł ze sobą naczelnik Wojda były gogle, skonstruowane specjalnie tak, aby patrząc przez nie miało się świadomość, jakie pole widzenia ma pijany kierowca, który ma ponad jeden promil alkoholu w organizmie. Młodzież miała okazję przekonać się, że pijany kierowca to chodzące i jeżdżące zagrożenie na drodze. Policyjny wykład wszyscy ocenili jako wysoce profesjonalny.

Uczniowie zgromadzeni sali, mieli okazję wysłuchać pogadanki Adama Kornackiego, kierowcy rajdowego, który ma bogate doświadczenie za kierownicą. Dziennikarz zacytował słowa znanego nieżyjącego już rajdowca Colina MacRae, który kiedyś powiedział: „proste są dla wszystkich samochodów, a zakręty dla szybkich kierowców”. Adam Kornacki chciał uzmysłowić młodym ludziom, że ściganie się po miejskich ulicach jest niebezpieczne, a takie hobby najlepiej rozwijać, podczas rajdów i wyścigów, na wydzielonych do tego miejscach. Adam Kornacki swoją wypowiedzią podkreślił fakt, że po drogach należy poruszać się bezpiecznie.

Ostatnim prelegentem sympozjum był Jarosław Korczak publicysta, podejmujący wielokrotnie tematykę patologii społecznych. Mottem jego wykładu był zgubny wpływ na organizm młodych ludzi tzw. dopalaczy. Podpierając się kolejnymi slajdami prezentacji, pokazywał, jakie skutki uboczne mają syntetyczne środki pobudzające.

Konferencję zakończyły gromkie brawa, którymi podziękowano wszystkim gościom. Policjanci wierzą, że przesłanie, z którym przybyli dotarło do świadomości choćby części młodzieży, bo przecież „jest lepiej, ale…..” - ale jeszcze wiele pracy przed nami i wami, bo młodzi kierowcy muszą wiedzieć, że nabyte w młodości nawyki, pozwolą im bezkolizyjnie przeżyć resztę życia.

dn
 

Powrót na górę strony