Aktualności

Świadomość oraz bezpieczeństwo młodzieży

Data publikacji 19.10.2024

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Wczoraj, w ramach działań informacyjno - edukacyjnych policjantki zajmujące się profilaktyką społeczną spotkały się z uczniami Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Mińsku Mazowieckim. Tematem rozmów było podniesienia świadomość młodych osób w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlu ludźmi, oraz omówienie zasad bezpiecznego korzystania z przewozu osób.

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym dniu policjanci zwracają szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z przestępczej działalności osób zajmujących się tym procederem oraz na policyjne działania, by takim przestępstwom zapobiegać.

Mając powyższe na uwadze, policjantki zajmujące się profilaktyką społeczną z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim spotkały się z uczniami Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie w Mińsku Mazowieckim. Tematyka rozmów była bardzo szeroka, ale jak zawsze obejmowała aktualne zagrożenia, na które może być narażona młodzież.

W trakcie spotkania z policjantki przedstawiły główne zagadnienia związane z handlem „żywym towarem”, metodami pozyskiwania osób, wskazując przy tym na różne formy i skalę tego zjawiska oraz sposoby unikania zagrożeń. Uczestnicy dowiedzieli się również, gdzie i jak szukać potrzebnej pomocy w sytuacji pojawiającego się niebezpieczeństwa. Podkreślono, że na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek.

Drugim tematem było omówienie zasad bezpiecznego korzystania z przewozu osób. W tym przypadku policjantki posiłkując się filmem profilaktycznym pn. „Świadomość” Komendy Stołecznej Policji zaprezentowały szczególnie dziewczętom, jak unikać zagrożeń podczas korzystania z przewozu osób. Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się jak powinno wyglądać właściwe oznakowanie pojazdu świadczącego takie usługi oraz jakich zasad należy przestrzegać, by nasza podróż była bezpieczna i bezproblemowa. Funkcjonariuszki przypomniały, że korzystanie z tego rodzaju usługi jest naszym wyborem, a nie koniecznością. Wskazały również, że sprawdzając zamówiony przejazd oraz udostępniając jego trasę zaufanej osobie, możemy dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podkreśliły, że każdy kurs możemy przerwać w dowolnym momencie, kiedy pojawią się w nas jakieś obawy bądź wątpliwości.

Uczniowie aktywnie wzięli udział w zajęciach, czego najlepszym dowodem były wspólne spostrzeżenia oraz wnioski.

sierz. szt. Elżbieta Zagórska

  • prelekcja w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie
  • prelekcja w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie
  • prelekcja w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie
Powrót na górę strony