Aktualności

233.Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Data publikacji 04.05.2024

W 233.rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji 3 Maja Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim inspektor Sławomir Rogowski, wziął udział w uroczystych obchodach z tej okazji w Mińsku Mazowieckim oraz Stanisławowie, gdzie złożył wiązanki kwiatów.

3 maja 1971 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która regulowała system prawny państwa.

Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązku obywateli.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji  dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Ostatecznie  rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w II Rzeczpospolitej, w 1919 roku.  

Uroczyste obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Mińsku Mazowieckim rozpoczęła msza święta, po której uczestnicy oraz sztandary służb mundurowych przeszły pod pomnik upamiętniający to wydarzenie. Tutaj Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim inspektor Sławomir Rogowski, złożył wiązankę kwiatów wraz z przedstawicielami służb mundurowych.  

Następnie inspektor Sławomir Rogowski złożył wiązankę kwiatów podczas uroczystości upamiętniającej Uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Stanisławowie, wspólnie z Panią Wójt Kingą Sosińską oraz Komendantem miejscowego Komisariatu Policji, podinspektorem Robertem Momotem.   

Od 1990 roku 3 Maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

asp. Urszula Wróbel

Powrót na górę strony