Aktualności

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – debata społeczna w Stanisławowie

Data publikacji 12.03.2024

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Stanisławowie odbyła się debata społeczna, poświęcona bezpieczeństwu. Wydarzenie było okazją do omówienia bieżących zagrożeń, w tym oszustw metodą „na wnuczka i na policjanta”. Debata pod hasłem "Bezpieczeństwo w miejscach publicznych i w miejscu zamieszkania" przebiegła w miłej atmosferze, pełnej interesujących pytań.

11 marca o godzinie 18:00 miała miejsce debata społeczna dla mieszkańców gminy Stanisławów. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury. W wydarzeniu udział Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim, Komendant Komisariatu Policji w Stanisławowie, dzielnicowy gminy Stanisławów, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego oraz oficer prasowy. Samorząd reprezentowała Wójt Gminy Stanisławów. Z zaproszenia do wspólnego debatowani skorzystali pracownicy urzędu, radni, sołtysi oraz mieszkańcy.

Debatę rozpoczęto od złożenia życzeń dla sołtysów z miejscowości w gminie Stanisławów w zwiazku z obchodami dnia sołtysa, które przypadają właśnie 11 marca.

W dalszej części spotkania policjanci zaprezentowali narzędzia komunikacji społeczeństwa z policją, jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Omówiono zgłoszenia KMZB w gminie Stanisławów. Podczas debaty przybliżono mieszkańcom sylwetkę dzielnicowego – policjanta pierwszego kontaktu, którzy oprócz tego, że spotykają się z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym, to również nawiązują współpracę z instytucjami oraz organizacjami na rzecz mieszkańców. 

Policjanci omówili bieżące zagrożenia, w tym działania oszustów metodą „na wnuczka, na policjanta”. Mundurowi zwrócili także uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, szczególnie na DK 50. Podkreślili jak ważną rolę odgrywa widoczność na drodze pieszych i rowerzystów.

Dzielnicowy gminy Stanisławów, aspirant sztabowy Andrzej Kaliszuk poruszył tematykę przemocy w rodzinie. Omówił rodzaje i formy tego przestępstwa, a także przyczyny. Przekazał, że jednym z czynników wystąpienia przemocy domowej są uzależnienia od alkoholu oraz środków odurzających.

Dalsza część dyskusji została skierowana na zagrożenia dzieci i młodzieży. Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim inspektor Sławomir Rogowski, nawiązał do tematu depresji wśród małoletnich. Obszar ten był okazją do wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami debaty, którzy wskazywali wiele przyczyn tego zagrożenia, w tym uzależnienie od telefonów komórkowych oraz sieci internetowych.

Podczas podsumowania debaty policjanci podziękowali wszystkim za przybycie, oraz aktywny udział w dyskusji.  

Każdy z uczestników spotkania otrzymał do wypełnienia anonimowy kwestionariusz ankiety, w której mógł wyrazić swoje zdanie miedzy innymi na temat organizacji i sposobu przeprowadzenia debaty. Zgłaszane problemy zostaną poddane szczegółowej analizie, celem wypracowania wniosków i przedsięwzięć do realizacji. 

Kolejne debaty w powiecie mińskim odbędą się już w marcu i kwietniu.

sierż. szt. Elżbieta Zagórska

  • zdjęcie z debaty społecznej
Powrót na górę strony