Aktualności

AKCJA „ZNICZ 2023" W POWIECIE MIŃSKIM

Data publikacji 31.10.2023

Zbliża się Święto Wszystkich Świętych, więc jak co roku policjanci mińskiej "drogówki" apelują o rozwagę, zdjęcie nogi z gazu oraz zachowanie większej ostrożności - szczególnie w rejonach cmentarzy. Już jutro wiele osób odwiedzi groby krewnych, bliskich i znajomych. Spowoduje to wzmożony ruch na drogach - nie tylko przy cmentarzach, ale także na odcinkach dojazdowych do miast w całym kraju. W nadchodzących dniach na drogach pojawi się większa liczba policjantów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo pieszych i podróżujących.

Pamiętajmy, że „daleko” nie musi oznaczać „szybko”. Przygotowanie pojazdu przed podróżą oraz zaplanowanie trasy, z uwzględnieniem czasu i miejsca odpoczynku pozwoli Nam bezpiecznie dotrzeć do celu. Należy również wziąć pod uwagę, że zwiększy się natężenie ruchu pojazdów, co może wydłużyć przewidywany czas dojazdu.

Nie jeźdźmy "na pamięć"! Organizacja ruchu przy wielu cmentarzach zostanie zmieniona po to, aby każdy mógł w miarę swobodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu. Po przybyciu do miejsca docelowego zaparkujmy pojazd w miejscu wyznaczonym i dozwolonym zgodnie z przepisami. Nie blokujmy wjazdu i wyjazdu z jakiejkolwiek drogi, ani dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanych pojazdów. Nie utrudniajmy również ruchu pieszym, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i rodzicom idącym z wózkiem.

Poruszając się po drogach (zwłaszcza w miejscach o zmienionej organizacji ruchu) zwracajmy uwagę na znaki poziome i pionowe oraz na sygnalizację świetlną. Natomiast, gdy na skrzyżowaniu znajduje się policjant kierujący ruchem, podawane przez niego sygnały i polecenia są najważniejsze! Przy cmentarzach możemy spotkać również nadzór ruchu komunikacji miejskiej czy też harcerzy, którzy starają się pomóc i ułatwić poruszanie się użytkownikom dróg. Nie ignorujmy ich, lecz bez zbędnych dyskusji wykonajmy polecenia.

Wszystkim Nam zależy na tym, aby bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu, dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku będą pilnować policjanci oraz przedstawiciele innych służb, w tym Straż Miejska. Policjantów wspomogą także funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. 

Należy pamiętać, że takie masowe odwiedzanie grobów, sprzyja działalności przestępczej zarówno na cmentarzach, jak i pobliskich parkingach, gdzie osoby przyjezdne będą zmuszone pozostawić swoje auto. Na cmentarzach oraz w środkach transportu publicznego wzrasta zagrożenie kradzieżami. Łupem złodziei, oprócz kwiatów, czy zniczy, często padają także pozostawione bez nadzoru torby i portfele, a w nich klucze do mieszkania i wartościowe przedmioty oraz gotówka.

Dlatego policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim oraz podległych komisariatów, prewencyjnie kontrolują rejon cmentarzy zarówno w porze dziennej jak i nocnej.

KPP Piaseczno, sierż. szt. Elżbieta Zagórska

Powrót na górę strony