Aktualności

Policyjne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa motocyklistów

Data publikacji 11.05.2021

W związku z trwającym już sezonem motocyklowym, policjanci mińskiej komendy opracowali program na rzecz poprawy bezpieczeństwa motocyklistów. Jego głównym celem jest kształtowanie świadomości kierujących jednośladami oraz zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem tych uczestników ruchu drogowego. Realizowany będzie w latach 2021 – 2023, z nasileniem działań w szczycie sezonu motocyklowego.

Dobra pogoda i cieplejsze dni, to czas, kiedy na drogach pojawia się więcej kierujących jednośladami. Jak pokazują policyjne statystyki wraz z nastaniem wiosennych miesięcy wzrasta ryzyko wypadku z udziałem motocyklistów. W wielu przypadkach kończą się one tragicznie.

Wychodząc naprzeciw takim zdarzeniom, policjanci mińskiej komendy opracowali program poprawy bezpieczeństwa motocyklistów. Program ten będzie realizowany w latach 2021 – 2023. Największe nasilenie działań „drogówki” wystąpi w tzw. szczycie sezonu motocyklowego od kwietnia do października.

Głównymi założeniami programu są m. in.:

 • kształtowanie świadomości kierujących pojazdami wielośladowymi i motocyklami o istniejących zagrożeniach w ruchu drogowym,
 • zwiększenie intensywności prowadzenia działań prewencyjno-kontrolnych w rejonach o wysokim poziomie zagrożenia dla kierujących motocyklami,
 • diagnozowania stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa kierujących motocyklami.

W 2020 roku w wypadkach drogowych z udziałem motocyklistów zaistniałych
na obszarze garnizonu stołecznego, ponad 70% przypadków spowodowanych zostało przez kierującego innym pojazdem. Głównymi przyczynami tych wypadków było:

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
 • nieprawidłowy manewr skręcania,
 • nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Motocykliści przyczynili się do ponad 20% wypadków drogowych, w których najczęstszą przyczyną było:

 • niedostosowanie prędkości od warunków ruchu,
 • nieprawidłowe wyprzedzanie,
 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Biorąc pod uwagę stale rosnące zainteresowanie na przemieszczanie się motocyklem, a także uregulowania prawne zawarte w Ustawie o kierujących pojazdami, umożliwiające posiadaczowi uprawnień kat. „B” kierowanie motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, należy założyć, że liczba użytkowników wskazanych pojazdów na drogach garnizonu stołecznego będzie nadal rosła.

Dlatego też, mając na względzie potrzebę zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego, podjęto decyzję o opracowaniu i realizowaniu wspomnianego planu.

 • Policjanci podczas czynności służbowych związanych z nadzorowaniem ruchu drogowego
  Policjanci podczas czynności służbowych związanych z nadzorowaniem ruchu drogowego
 • Policjanci podczas czynności służbowych związanych z nadzorowaniem ruchu drogowego
  Policjanci podczas czynności służbowych związanych z nadzorowaniem ruchu drogowego
Powrót na górę strony