Aktualności

Bezpodstawnie oskarżył policjanta – właśnie zapadł wyrok

Data publikacji 29.01.2021

28-letni mężczyzna został prawomocnie skazany przez Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim, za bezpodstawne oskarżenie policjanta mińskiej komendy o wykonywanie obowiązków służbowych po alkoholu. Oskarżenie było wywołane podjętą przez funkcjonariusza, w czerwcu ubiegłego roku kontrolą drogową. Właśnie uprawomocnił się wyrok, który świadczy o tym, że każdy kto bezpodstawnie oskarży funkcjonariusza musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Cała sprawa swój początek miała pod koniec czerwca 2020 roku, w miejscowości Wielgolas k. Latowicza, na drodze wojewódzkiej nr 802, kiedy to jeden z funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierowcę samochodu BMW. W czasie kontroli pasażer tego pojazdu miał uwagi co do sposobu jej przeprowadzania przez policjanta. 28-latek nie znalazł zrozumienia dla wnikliwie i dokładnie wykonywanych czynności przez policjanta, które de facto prowadziły do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nadmienić należy, że kierująca samochodem kobieta nie miała żadnych zastrzeżeń co do prowadzonej kontroli, jak również nie miała jakichkolwiek podejrzeń aby przeprowadzający kontrolę funkcjonariusz znajdował się pod wpływem alkoholu.

Pasażer natomiast, bez żadnych dowodów bezpodstawnie zgłosił, że policjant w chwili wykonywania czynności służbowych był nietrzeźwy. W związku z powyższym ruszyła stosowna procedura, której początkiem było zbadanie policjanta na stan trzeźwości. Badanie potwierdziło, że funkcjonariusz był trzeźwy.

Wobec powyższego za bezpodstawne oskarżenie, policjant złożył stosowane zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art 234 kodeksu karnego. Przeprowadzono dochodzenie, które zakończyło się sporządzeniem przez śledczych aktu oskarżenia wobec 28-latka. Mężczyzna przyznał się do opisywanego czynu, wyraził także chęć przeproszenia policjanta za swoje zachowanie. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim.

Właśnie uprawomocnił się wyrok skazujący 28-latka z art. 234 kodeksu karnego tj. fałszywe oskarżenie.

Zdarzenie to pokazuje i stanowi przestrogę dla innych, że takie bezpodstawne oskarżenia niosą ze sobą konsekwencje prawne. Każdy kto bez uzasadnienia oskarża funkcjonariusza o przewinienie dyscyplinarne musi wiedzieć, że w przypadku niepotwierdzenia oskarżeń grozi odpowiedzialność karna począwszy od kary grzywny do nawet 2 lat pozbawienia wolności.

 

st. asp. Marcin Zagórski

Powrót na górę strony